ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 12:07

ABD'den Rusya'ya sürpriz Suriye önerisi

ABDden Rusyaya sürpriz Suriye önerisi

ABD Suriye krizine çözüm için Türkiye, İran ve Suudi Arabistan’ın dahil olduğu paralel bir görüşme önerdi.


Kommersant gazetesi Münih'te gerçekleşen Güvenlik Konferansı'nda ABD'nin Rusya'ya Cenevre 2 görüşmelerine paralel olarak Suriye krizine çözüm için Türkiye, İran ve Suudi Arabistan'ın dahil olduğu paralel bir görüşme önerdiğini yazdı.

Interfax'a değerlendirmede bulunan diplomatik kaynaklar, ABD'nin bölgesel formatta bir görüşme yapılmasını, bunun Cenevre 2'yi tamamlayıcı yapıda olmasını talep ettiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı kaynağı da Kommersant'a yaptığı açıklamada, 'Amerikalılar bölgesel olarak yapılacak görüşmeler için 5 katılımcı önerdi. Bu paralel yapıda Rusya, Türkiye, ABD, Suudi Arabistan ve İran olacak.' dedi.

Kommersant'a göre ABD ve Rusya Suriye krizinin çözümünde öncü oyuncular. Türkiye ve Suudi Arabistan, Beşar Esad rejimine karşı doğrudan muhalefeti destekliyor. İran ise Esad'ın müttefiki.

Gazeteye konuşan kaynaklar ABD'nin önerisine Rusya'nın sıcak baktığı ifade ediliyor.

Rusya 2013'de benzer bir bölgesel mekanizma kurulmasını önermiş, ABD ise bunu reddetmişti. Kommersant'a göre ABD'nin dönüş yapmasında Cenevre 2 görüşmelerinde tarafların tutumu etkili oldu.

Cenevre 2'nin ilk oturumunda somut bir sonuç alamayan taraflar 10 Şubat'ta yeniden bir araya gelecek. Esir takası, kısmi ateşkes, insane yardımların ulaştırılması ve geçiş hükümetinin oluşturulması konuları muhalefet ve iktidar temsilcileri arasında müzakere ediliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER