ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 15:03

ABD'den Rumlara doğalgaz araştırması uyarısı


ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi John Koening’in, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı olarak ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisindeki 5 ve 6. parsellere ilgili olarak Rum Yönetimi'ni uyardığı ifade edildi. Koening'in bu parsellerde araştırma yapılması durumunda, Doğu Akdeniz bölgesinde hakim olan gerilim ortamını kötüleştireceğini Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e ilettiği belirtildi.

Rum Politis gazetesi, ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koeing’in, geçtiğimiz Pazartesi günü Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmenin içeriğine yer verdi.

Gazete diplomatik kaynaklara dayanarak Koeing’in, Kıbrıs sorunu da dahil olmak üzere geniş bölgeye ilişkin olarak açık olan konuları yanı sıra 5 ve 6. parsellere ilişkin bu konuyu da gündeme getirdiğini belirtti.

ABD Büyükelçisi’nin doğalgaza ilişkin mesajının, Kıbrıs sorunu da dahil, değindiği diğer konular açısından önemli olduğuna vurgu yapan gazete, bunun bir başka deyişle, belirli parsellerdeki araştırmalardan şu anda kaçınılmasının, Kıbrıs sorunundaki gelişmelere ilişkin perde gerisindeki çabalara da yardımcı olacağı anlamına geldiğini yazdı.

Bu arada yine aynı gazete, Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB’”i içerisinde yer alan diğer parsellerde araştırma yapılmasına ilişkin ikinci tur izinlere yönelik başvuruların Mayıs ayı sonunda sona ereceğini hatırlattı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER