ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Temmuz 2014 Perşembe 00:43

ABD'den İsrail'e yumuşak çağrı!

ABDden İsraile yumuşak çağrı!

ABD yönetimi, İsrail ve Filistinlilere Gazze'deki gerginliği azaltma çağrısında bulunurken, her iki taraftaki sivillerin güvenliğine dair endişesini belirtti.ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde, halen Çin'de olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bugün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüştüğünü, gelecek 24 saat içerisinde de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmeyi planladığını söyledi.
Beyaz Saray Ortadoğu Koordinatörü Phil Gordon'un da bugün Kudüs ve Batı Şeria'da temaslarda bulunduğunu, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüştüğünü aktaran Psaki, hem Kerry'nin hem de Amerikan yönetiminden diğer üst düzey kişilerin, yaptıkları tüm görüşmelerde, tüm tarafları gerilimi azaltmaya, sükuneti yeniden tesis etmeye ve sivilleri korumaya dönük adımlar atmaya çağırdığını belirtti.
Sivil kayıplar görmek istemediklerini, bu nedenle de sahadaki gerilimi azaltma yönünde adımlar atmanın çok önemli olduğunu dile getiren Psaki, "Evlerinde roket atışları altında yaşamaya zorlanan Güney İsrail'deki yerleşimciler olsun, Gazze'deki siviller olsun, her iki taraftaki sivillerin emniyeti ve güvenliğinden endişeliyiz. Bu nedenle de tüm taraflara, sükuneti yeniden tesis etmek ve sivilleri korumaya dönük adımlar atmak için ellerinden geleni yapmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

-"İki taraf da gerekli zorlu seçimleri yapmadı"

İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu yineleyen Psaki, "Hiçbir ülkenin, topraklarına bir terörist örgüt tarafından roketler atılması ve masum sivillerin bundan etkilenmesi karşısında seyirci kalması beklenmemeli" ifadesini kullandı.
Psaki, bir gazetecinin, "(Beyaz Saray Koordinatörü) Sayın Gordon, dünkü (Tel Aviv'de yaptığı) konuşmasında, mevcut İsrail hükümetinin barışa kararlı görünmediğini söyledi. Buna katılıyor musunuz?" sorusu üzerine, "Şurası açık ki iki taraf da barış sürecini devam ettirmek için gereken zorlu seçimler yapmadı ve barış ya da barış sürecinin yokluğunda, zaman zaman içi şiddet tarafından doldurulan bir boşluk oluşuyor" dedi.
Sözcü Psaki, Kerry'nin Netanyahu ile görüşmesinin içeriğine dair bir soru üzerine de Kerry'nin görüşmede, ABD'nin, bölgede gerilimin artmasına dair endişesini yinelediğini, roket saldırılarının son bulmasına ve 2012'deki ateşkesin mümkün olan en erken zamanda yeniden tesis edilmesine katkıda bulunma isteğini dile getirdiğini aktardı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER