ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 12:18

ABD'den İran'a 'stratejik' teklif!

ABDden İrana stratejik teklif!

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İran'ı, nükleer program konusunda müzakereler yapmaya davet etti


ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen 49. Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, İran'ın ciddi ve iyi niyetli bir şekilde 5+1 grubu ile görüşmeler yapması gerektiğini belirterek, ''top İran hükümetinin alanında'' ifadesini kullandı.

İran'ın nasıl bir yola girdiğini bildiklerini belirten Biden, diplomasinin başarılı olması için zamanın bulunduğuna işaret etti. Suriye'deki iç çatışmalara da değinen Biden, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in halkını daha fazla yönetemeyeceğini, ülkedeki muhalefetin güçlendiğini belirtti.

Biden, Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Muaz el-Hatib ile görüşeceğini kaydetti. ABD'nin, Başkan Barack Obama'nın ikinci başkanlık döneminde Rusya ile ilişkileri geliştirmek istediğini ifade eden Biden, burada önemli olan ABD ve Rusya'nın birlikte çalışması olduğunu kaydetti.

Biden, ABD'nin Rusya ile Suriye, Avrupa-da konuşlandırılacak füze savunma sistemi ve insan hakları konusunda görüş ayrılıklarının bulunduğuna dikkati çekti. ABD'nin Avrupa ile yakın işbirliği için çalışmak istediğini ifade eden Biden, Avrupa'nın ABD'nin en büyük ekonomik partneri olduğunu, ancak potansiyelin daha da büyük olduğunu kaydetti.

Biden, ABD ve Avrupa'nın birbirine ihtiyaç duyduğunu belirterek, Avrupa-nın küresel istikrara ve refaha önemli katkıda bulunduğunu ifade etti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER