ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ağustos 2013 Çarşamba 16:24

ABD’den hint keneviri kullanımına onay


Amerika’nın İllinois eyaletinde hint kenevirinin tıbbi amaçlı kullanımına izin veren yasa onaylandı. İllinois valisi Pat Quinn çok tartışılan yasayı imzaladı.

ABD’de ‘marijuana’ olarak adlandırılan ve esrar yapımında da kullanılan bitki, ağır hastalara doktor kontrolünde az miktarda satılabilecek. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yasa uyarınca kanser, AIDS ya da MS hastalığı diye bilinen multiple skleroz hastaları, reçeteyle hint keneviri satın alabilecek.

İllinois, ABD’de tıbbi amaçlı hint keneviri kullanımına izin veren 20. eyalet. Suç karşıtı bazı gruplar, yasanın tıbbi olmayan amaçla hint keneviri kullanımını da arttrıracağını savunuyor.

Eyalet yasalarına göre 2.5 gramdan az hint keneviri ile yakalananlar 30 güne kadar hapis ve 1500 dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya gelebiliyor. Ceza, 30 gramdan fazla madde ile yakalananlar da ise 3 yıla kadar hapis cezası ve 25 bin dolar para cezasına kadar çıkabiliyor.

ACLU (Amerikan Sivil Haklar Birliği) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İllinois eyaletinde 2010 yılında yaklaşık 50 bin kişi hint keneviri bulundurmaktan dolayı tutuklandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER