ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2012 Çarşamba 02:30

ABD'den flaş Suriye kararı


 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK) ''Suriye halkının meşru temsilcisi'' olarak gördüklerini ama teknik komitelerin oluşturulması gibi daha somut eylemler de beklediklerini söyledi.

Toner, günlük basın toplantısında, soru üzerine, ABD olarak, ''Suriye halkının temsilcilerinin Doha'da, SMDK oluşumu için bir araya gelmesini kutlayan açıklama yayımladıklarını'' hatırlattı.

Oluşumu ''çok olumlu bir sinyal ve gelişme'' olarak değerlendiren Toner, ''Suriye halkının içindeki çeşitli gruplardan bahsettiğimizde, bu oluşumun, Suriye halkının meşru temsilcisi olduğunu, Suriye halkını yansıttığını düşünüyoruz, o yönde bir ihtiyacı giderdiğini düşünüyoruz'' dedi.

Bunun yanında SMDK'nın, ''Suriye içindeki Suriyelilerin temsiliyetini ispatlama yeteneğini'' de görmeyi istediklerini ifade eden Toner, bu nedenle daha somut eylemlere de baktıklarını kaydetti.

Toner, ''Şu anda siyasi dönüşüme hazırlanabilecek yerinde bir yapı var ancak hala, insani ve ölümcül olmayan yardımlarımızın doğru yerlere ulaştığından emin olmamızı sağlayacak teknik komiteler türü yapılanmaların kurulmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER