ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ekim 2014 Pazartesi 16:39

ABD'den flaş silah ve cephane yardımı kararı

ABDden flaş silah ve cephane yardımı kararı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Obama yönetiminin, Kobani'de IŞİD ile çatışan Kürt gruplara silah ve cephane yardımı yapma kararı aldığını belirtti.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Obama yönetiminin Suriye'nin "Kobani kentinde IŞİD ile çatışan Kürt gruplara silah ve cephane yardımı yapma kararı aldığını", bu grupları desteklememenin "sorumsuzluk" olacağını söyledi.

Endonezya'yı ziyaret eden Kerry, başkent Cakarta'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "müttefikleri olan Türkiye'nin PKK ile bağlantılı Kürt gruplara silah tedarik edilmesi konusunda endişeleri bulunmasını anlayışla karşıladıklarını" ancak "kuşatma altındaki Kobani'de böyle zor bir zamanda IŞİD ile çatışan bu grupları desteklememenin ahlaki açıdan çok zor olacağı ve sorumsuzluk teşkil edeceğini" savundu.

ABD Hava Kuvvetleri'nin silahlı Kürt gruplara havadan yardımlarının geçici olmasının amaçlandığını belirten Kerry, Türkiye'den, Irak'tan Kobani'ye geçişlere izin vermesini talep ettiklerini sözlerine ekledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD askeri güçlerinin IŞİD’e karşı şehri koruyan Kürt gruplara takviye yapmak için Kobani bölgesine havadan yardım yaptığını açıklamıştı.

Açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri'nin C-130 tipi nakliye uçağının Irak’taki Kürt yetkililer tarafından sağlanan silah, cephane ve tıbbi malzeme yardımını Kobani'ye ulaştırdığı, yardımın ardından uçağın bölgeden güvenli şekilde ayrıldığı ifade edilmişti.  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER