ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 00:15

ABD'deki izleme skandalı


ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) Direktörü Keith Alexander, telefon ve internet kayıtlarını izleme programlarının, çok sayıda terör saldırısını engellediğini söyledi.

Senato Tahsisatlar Komitesi'ndeki oturumda konuşan Alexander, senatörlerin, son günlerde ABD gündeminin en üst sırasında yer alan, NSA'in milyonlarca Amerikalı'nın telefon ve internet kayıtlarını dinlemesi skandalıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Alexander, NSA'in izleme programlarını savunarak, "Amerikalıları korumaya çalışıyoruz. Bu programlar, düzinelerce terör olayının engellenmesine yardımcı oldu" dedi.

Söz konusu programların, Amerika'yı korurken, aynı zamanda da halkın sivil özgürlükleri ve mahremiyetine saygı gösterildiğini ifade eden Alexander, kamuoyunun bu programlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmesi için şeffaflıktan yana olduğunu belirtti.

"Gizli kapaklı bir şey yapmıyoruz. Amerikan halkının şunu bilmesini isterim ki burada şeffaf olmaya ve sivil özgürlükler ile mahremiyetin yanında, bu ülkenin güvenliğini de korumaya çalışıyoruz" diyen Alexander, şeffaflığı geliştirmek için, programlar hakkındaki gizliliğin mümkün olduğu ölçüde kaldırılmasını arzuladığını ancak bunlar yapılırken, ulusal güvenliğe bir hasar gelmemesine dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Bazı bilgilerin gizli kalmaya devam etmesi gerektiğini belirten Alexander, "Çünkü eğer teröristlere, onları nasıl izlediğimizin tüm yollarını söylersek (hedeflerini) başaracaklar ve Amerikalılar ölecek" diye konuştu. Alexander, "ABD'nin güvenliğini tehlikeye atmaktansa", bir şeyler sakladığını düşünen kişilerce eleştirilmeyi tercih ettiğini ifade etti.

Alexander, NSA'in telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Edward Snowden'ın bu denli hassas bilgilere nasıl ulaşabildiği konusunda "büyük kaygıları" olduğunu da kaydetti.

Gizli programların ifşasının, NSA'in kabiliyetlerini zarara uğratacağı uyarısında bulunan Alexander, bunun sonucunda da ABD'nin müttefikleri ve Amerikalıların da eskisi kadar güvende olmayacaklarını savundu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER