ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mayıs 2014 Cuma 08:00

ABD'de kritik Suriye görüşmesi

ABDde kritik Suriye görüşmesi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmet el-Carba ile kritik bir görüşme yaptı.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmet el-Carba ile görüştü.

Kerry ve Carba, Carba'nın ilk Washington ziyareti kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi.

Toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada Kerry, Carba’nın inşa ettiği Suriye ulusal koalisyonunun, Suriye halkının tamamını korumayı taahhüt eden kapsayıcı ve ılımlı bir kurum olduğuna işaret etti.

Kerry, Suriye ulusal koalisyonunun on yıllardır Suriye rejimi tarafından baskı altında tutulan tüm Suriyelilerin sesi olduğunu belirterek, ABD olarak, bu hafta koalisyon ile büyüyen ortaklıklarını göstermek için bir çok adım attıklarını bildirdi.

Carba da Suriye halkına destekleri için ABD’ye teşekkür ederek, “Suriye halkı, dünyada öncü rol oynayan ülke ve süpergüç olarak (ABD’ye) bakıyor” dedi.

Carba amaçlarının tüm azınlıkların çoğunlukla birlikte yan yana yaşadığı çoğulcu bir toplum ve devlet kurmak olduğunu vurguladı.

GÖRÜŞME 'YAPICI' GEÇTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de günlük basın toplantısında Kerry-Carba görüşmesi hakkında bilgi verdi.

Psaki, Kerry ve Carba’nın siyasi ve askeri kanattaki ılımlı muhalefetin güçlendirilmesi, aşırılıkların yükselişinin önüne geçilmesi, kimyasal silahların ülkeden çıkarılmasının tamamlanması ve insani krizin azaltılması da dahil Suriye konusundaki bir dizi ortak kaygılarına yönelik “yapıcı bir görüşme” yaptığını belirtti.

Psaki, ayrıca Kerry’nin, görüşmede, ABD’nin koalisyonun temsilciliğinin “dış misyon” olarak tanınması, Suriyeli muhaliflerin lojistik kapasitelerini artırmalarına yönelik yeni ölümcül olmayan yardımlar noktasında 27 milyondan fazla yardım verilebilmesi için ABD Kongresi'yle çalışma, Özgür Suriye Ordusu’na ölümcül olmayan yardımların ulaştırılmasının hızlandırılması ve Suriye rejimine yeni yaptırımlar gibi konular dahil ABD’nin koalisyonu desteklemeye dönük ek adımları da ele aldığını ifade ederek, “Ek olarak, Bakan Kerry, Carba’yı, ABD’nin, şiddete son veren ve Suriye halkının ihtiyaçlarına yanıt veren temsiliyetçi bir yönetime yol açacak, müzakere edilmiş siyasi çözüme doğru çalışma noktasındaki taahhüdümüzün devam ettiğini de teyit etti” değerlendirmesinde bulundu.

Psaki, Kerry’nin siyasi dönüşüme yönelik Suriyeli muhaliflerin taahhüdünü de takdir ettiğini dile getirdi.  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER