ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2014 Cuma 11:32

ABD'de kar yüzünden 12 kişi öldü

ABDde kar yüzünden 12 kişi öldü

ABD'de üç gündür etkisini sürdüren kar fırtınası yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 12 oldu.


Kar yağışı olmamasına karşın, New York kentinin de aralarında bir çok kentte sıcaklık 0 sıfır derecenin altına düştü. Yüksekliği Perşembe günü de yağan karla birlikte iki metreye yaklaşan aşan kar yüzünden yüzlerce araç yollarda mahsur kalırken, karın oluşturduğu ağırlık yüzünden çatı göçme tehlikesi yaşayan bazı evler boşaltıldı.

Çarşamba günü, kar fırtınası kaynaklı ölü sayısı 7 iken, bu sayı Perşembe günü 12'ye yükseldi. Ölenler arasında, New York'un Alden kasabasına bağlı 46 yaşında bir erkeğin de olduğu, adı açıklanmayan kişinin kara gömülü aracında ölü bulunduğu belirtildi. Yine kar yağışı kaynaklı başka bir ölüm New York'un Cheekowaga kasabasında gerçekleşti. Adı belirtilmeyen 30 yaşındaki bir kişi, karda mahsur kalan aracının vinçle kurtarılması sırasında, aracın kazayla kendisine çarpması sonucu yaşamını yitirdi.

Kar temizleme makinası kullanmakta olan 60 yaşındaki bir erkek, kar kürümekte olan iki kişinin daha geçirdikleri kalp krizi sonucu öldükleri belirtildi . New York'un özellikle Buffalo kenti ve çevresinde etkili olan kar fırtınasında, araçlar kara gömülürken, yollarda mahsur kalanlar için askeri birlikler de harekete geçti.

Buffalo bölgesinde yaklaşık 500 ev ve işyerinin elektriksiz kaldığı belirtildi. Vali Cuomo, arazi araçları ve otobüslerin bile yolda kaldığı kar yüzünden yollarda mahsur kalan kişilere iş makinaları yada paletli araçlarla yardım götürülmesinin sürdüğünü belirtti.

New York eyaletinde, Buffalo, Lancaster, South Cheektowaga, Elma, Alden, Bat Seneca, Hamburg, Orcard Park ve Doğu Aurora kentlerinin yanı sıra köy ve kasabalarda etkili olan kar yağışının, hafta sonu yerine yağmura bırakması bekleniyor.

 
 
 
KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER