ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 07:25

ABD'de, bütçe krizine rağmen ölüm tazminatı verilecek


ABD Temsilciler Meclisi, ölen askerlerin ailelerine yapılan yardımları içeren tasarıyı oy birliliği ile kabul etti.

Bütçe krizinden sonra Afganistan’da ölen 5 askerin ailelerine gerekli yardımları yapamayan Savunma Bakanlığı, söz konusu engelleyici maddenin kaldırılmasını istemişti. Bugün maddeyi görüşmek için bir araya gelen Temsilciler Meclisi, ölüm tazminatının verilmesini sağlayan maddeyi 425 oyla kabul etti.

Afganistan’da 5 Amerikan askerinin hayatını kaybetmesinden sonra harekete geçen ABD Başkanı Barack Obama, ölen askerlerin yakınlarına yapılması gereken maddi yardım için, ilgili maddenin bir an önce görüşülmesi gerektiğini söylemişti.

ABD hükümetinin Cumartesi günü, hayatını kaybeden askerlerin ailelerine 100 bin dolar ölüm tazminatı vermesi gerekiyor. Yapılan yardımlar cenaze masrafları ve günlük ihtiyaçların karşılanması için kullanılacağı belirtiliyor.

Bütçe krizinin Ekim ayının sonuna kadar devam etmesi halinde 5 milyon gazi için yapılan 6,5 milyar dolarlık yardımın gecikebileceği belirtildi.

1 Ekim’de başlayan bütçe krizi 9 gündür devam ediyor. Krizin aşılması için, siyasi partilerin bir araya gelip, yeni bütçe ile ilgili anlaşmaları gerekiyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER