ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 10:19

ABD'de bombalı saldırı!

ABDde bombalı saldırı!

ABD'deki maraton koşusunda iki ayrı patlama meydana geldi. Patlamada 3 kişi öldü.


ABD'nin Massachusetts eyaletine bağlı Boston şehrinde 20 bin kişinin katıldığı maraton koşusuna bombalı saldırı yapıldı.

İlk patlama, yarış bitiş noktasına yakın Boston Halk Kütüphanesi’nin karşısında bir çöp konteynerinde meydana geldi. İkinci bomba ise aynı cadde üzerindeki Mandarin ve Lenox otelleri arasında patladı.

FBI yaptığı açıklamada söz konusu saldırıyı ‘iyi planlanmış’ bir eylem olarak tanımlayarak eylemin ‘terörist’ bir saldırı olabileceğine ilişkin yorumları güçlendirdi. Ancak uzmanlar, söz konusu eylemin motivasyonu konusunda konuşmanın erken olduğunu belirterek çalışmaların devam ettiğini duyurdu.

YARALILAR SAĞLIK ÇADIRLARINA TAŞINDI

ABD'nin Boston kentindeki maratonun bitiş çizgisi yakınlarında meydana gelen iki ayrı patlamada yaralananların, sporcular için kurulmuş sağlık çadırlarına taşındığı belirtildi.

Patlamaların, maratonun tamamlanmasından yaklaşık 3 saat sonra meydana geldiği belirtilirken, yaralananların sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

Yetkililer, birkaç saniye arayla meydana gelen kuvvetli patlamaların nedenini araştırıyor.

YARALI SAYISI 100'DEN FAZLA

ABD'nin Boston kentindeki maraton sırasında meydana gelen patlamalarda ölenlerin sayısının 3’e yükseldiği bildirildi.

Amerika’nın tarihi ve en büyük maratonu olarak bilinen ve 23 bin yarışçının katıldığı Boston Maraton’unda düzenli bombalı saldırılar sonucu 3 kişi öldü, 147 kişi yaralandı. Yaralılardan 17'sinin durumu kritik.

Bugün koşulan ünlü Boston Maratonu'nda yaşanan patlamalar büyük paniğe neden oldu. Bitiş çizgisine yakın bir noktada ard arda gerçekleşen 2 patlamada şu ana kadar 2 kişi öldü. Yaralılardan bazılarının durumunun ciddi olduğu bildirildi. Polis ekipleri, şehirdeki bir kütüphanede de üçüncü bir bomba bulunduğunu, bunun da maratondaki bombalarla ilişkili olabileceğini açıkladı.

Patlamanın ardından Washington'da Beyaz Saray çevresi güvenlik çemberine alındı. New York'ta da güvenlik tedbirleri artırıldı. Boston Polis Departmanı, patlamanın nedeninin henüz bilinmediğini, araştırmanın geniş kapsamlı sürdüğünü duyurdu. 1897 yılından beri yapılan Boston Maratonu aynı zamanda dünyadaki en büyük 6 maratondan birisi. Yıllık ortalama 500 bin seyircisi olan maratona ön elemeleri geçen sporcular katılabiliyor.

Boston'da meydana gelen patlamaların ardından kentin 70 kilometre güneyindeki Pilgrim Nükleer Güç Santrali'nde sıkı tedbirler alındı. Tesise giren araçların teker teker kontrol edildiği belirtildi. 

TERÖR SALDIRISI İHTİMALİ YÜKSEK

Patlama bölgesindeki incelemelerini sürdüren polis kaynaklarına göre kesin olan bir diğer bilgi de, olay yerine yakın bir bölgedeki bir otel yakınında patlamamış bir bomba bulunduğu. Bu bomba, patlamaların bir terör saldırısı olma ihtimalini güçlendiriyor.

2 PATLAYICI DAHA BULUNDU

Amerikalı istihbarat yetkilileri, Boston'da 2 büyük patlamanın meydana geldiği maraton alanında 2 patlayıcının daha bulunduğunu bildirdi.

Yetkililer, patlayıcıların etkisiz hale getirilmesine çalışıldığını kaydetti.

Öte yandan, olay yerindeki görgü tanıkları, bazı yaralıların durumunun ciddi olduğunu söyledi.

ABD'nin "en eski ve en prestijli maratonu" diye nitelenen Boston Maratonu sırasında, birkaç saniye arayla meydana gelen 2 kuvvetli patlamada ilk belirlemelere göre, 2 kişinin hayatını kaybettiği, 23 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Art arda meydana gelen kuvvetli patlamalar sırasında, arkadan gelen diğer koşucuların yarışa devam ettiği kaydedilmişti. Patlamaların, maratonda dereceye girenlerin bitiş çizgisini geçmesinden yaklaşık 3 saat sonra meydana geldiği belirtilmişti.

OBAMA: NE GEREKİYORSA YAPILSIN

Öte yandan Beyaz Saray yetkilileri Obama’nın patlamadan haberdar olduğunu bölgedeki yetkililere olaya müdahale ve patlamanın sebebinin araştırılması konusunda gerekli tüm yardımın yapılması direktifi verdiğini söyledi. 

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Boston Maratonu'nda yaşanan patlamaların ardından New York'ta güvenlik önlemleri artırıldı.

NY polis departmanı yetkilisi Paul Browne tarafından yapılan açıklamaya göre özellikle Manhattan'ın simge mekanları ve ünlü otellerin koruma seviyesi yükseltildi.

Şehirde güvenliği sağlayan helikopterlerin sayısı artırıldı. New York Times Meydan'ında bulunan çok sayıda vatandaş olayı TV ekranlarından takip etti.

BOSTON'DA BİR PATLAMA DAHA!

Boston polisi maraton alanına yaklaşık 5 km mesafede bulunan John F. Kennedy Kütüphanesi’nde bir patlama daha gerçekleştiğini açıkladı.

Herhangi bir yaralanmanın yaşanmadığı patlama sonrasında kütüphanede yangın çıktığı bildirildi. Yetkililer patlamanın diğerleri ile bir ilgisinin olup olmadığının henüz bilinemediğini belirtiyor. 

KİMSE SOKAĞA ÇIKMASIN UYARISI

Halkı, evlerinde beklemeleri ve mecbur olmadıkça sokağa çıkmamaları konusunda uyaran polis, patlama hakkında bilgisi olanların telefonla kendilerine bilgi vermelerini istedi.

Polis, maratona yönelik daha önceden herhangi bir tehdit algısının olmadığını, bazı kişilerin sorgulandığını ancak halen gözaltında kimsenin bulunmadığını kaydetti.

Patlayıcıların türünün tespit edilmesi ve sorumlularının belirlenmesi için çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

Görgü tanıkları ise şiddetli patlamaların meydana geldiğini ve çok sayıda kişinin uzuvlarını kaybettiğini gördüklerini söyledi.

Öte yandan, New York, Washington DC, Los Angeles ve San Francisco'da güvenlik önlemlerinin artırıldığı bildirildi.

New York'tan Boston'a düzenlenen uçak seferlerinde de aksamalar meydana geldiği kaydedildi.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER