ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2014 Salı 09:33

ABD vize vermedi bakın ne yaptılar...

ABD vize vermedi bakın ne yaptılar...

İran, ABD'nin vize vermemesi konusunda BM Genel Sekreteri Ban'a başvurarak, doğrudan müdehale etmesini istedi.


İran, yeni Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi olarak atadığı büyükelçi Hamid Ebutalebi'ye ABD'nin vize vermemesi konusunda BM Genel Sekreteri Ban'a başvurarak, doğrudan müdehale etme çağrısında bulundu.

Tahran yönetimi, olayla ilgili BM Genel Sekreteri Ban'a ''Obama yönetiminin reddinden dolayı ciddi endişe duydulduğunu'' ifade eden şikayette bulunarak, Genel Sekreter Ban'dan olaya doğrudan müdehale etmesi istedi.
İran'ın BM Daimi Temsilcisi Ghollamhossein Dehghani'nin Genel Sekreter Ban'a gönderdiği mektupta, konunun BM Genel Kurulu'nda ele alınmasını istedi.

İran'nın BM Daimi Temsilciliği sözcülüğünden yapılan açıklamada, ''ABD'nin kararının uluslararası hukuka göre yasal hükümlülüklerin ihlali'' oldğu belirtilerek ''kararın çok taraflı diplomasi için olumsuz etkileri olacağı'' ifade edildi.

Dehghani'nin Ban'a gönderdiği mektupta, BM üyesi bir devletin bir daimi temsilcisine vize verilmemesini, ''devletlerin eşit egemenlik prensipleri ve siyasi bağımsızlığına saygı dahil, uluslararası hukuk prensiplerine ve BM Şartı'na aykırı olduğu'' belirtildi. Mektupta ayrıca, konunun ''olağanüstü ve acil bir şekilde'' Genel Kurulu'nun 19 üyeli BM diplomatlarının, Ev Sahibi Ülke ile göçmenlik, vize ve güvenlik konularına bakan İlişkiler Komitesi'nde ele alınması istendi.

1947 Genel Merkez Anlaşmasına göre ABD'nin genellikle yabancı BM diplomatlarına izin verirken; ABD yönetimi, ''güvenlik, terör ve dış politika'' konularının vize vermemeye gerekçe olabileceğini belirtiyor.

İran'ın BM Daimi Temsilcisi olarak aday gösterdiği Hamid Ebutalebi'nin 1979 yılında ABD'nin Tahran Büyükelçiliğini basan ve 52 Amerikalıyı 444 gün boyunca rehin tutan öğrenci grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle ABD yönetimi vize vermeyeceğini açıklamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER