ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Eylül 2013 Cumartesi 07:58

ABD ve İran ilişkilerinde 34 yıldan sonra bir ilk


ABD Başkanı Barack Obama Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştüğünü söyledi. Bu iki ülke liderleri arasında 34 yıl sonra yapılan ilk görüşme oldu.

Basın mensuplarına açıklama yapan Obama, “Az önce İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüştük. İran nükleer programı hakkında anlaşmaya varılması için son günlerde gösterilen çabalar hakkında konuştuk.” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) İran nükleer programı hakkında söylediklerini Cumhurbaşkanı Ruhani’ye aynen tekrar eden Obama, sürecin başarılı olmasını önleyecek ciddi engeller olmasına rağmen kapsamlı bir çözüme ulaşabileceklerini vurguladı.

Dışişleri Bakanı John Kerry’den İran hükümeti ile bu yöndeki diplomatik gayretlerin sürdürmesini istediğini ifade eden Obama, Birleşmiş Milletler’de İran Dışişleri Bakanı’nın da bulunduğu toplantılarda yapıcı görüşmeler gerçekleştirildiğini söyledi. Obama, kendisi ve Ruhani’nin ilgili yetkililere çözüme ulaşmak için P5+1 ülkeleri ile hızlı bir şekilde çalışmaya devam etmeleri direktifi verdiğini dile getirdi.

Obama ayrıca bu süreçte İsrail dahil ABD’nin bölgedeki diğer müttefikleri ile yakın işbirliğini sürdüreceklerini ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER