ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2014 Çarşamba 07:40

Obama, Suriye'deki hava saldırısına destek veren ülke temsilcileriyle görüştü

ABD: "Suriyeden izin istemedik"

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de terör örgütü IŞİD hedeflerine yönelik düzenlenen hava saldırısına destek veren Arap ülkelerinin temsilcileriyle bir araya geldi.


ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de terör örgütü IŞİD hedeflerine yönelik düzenlenen hava saldırısına destek veren Arap ülkelerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurul görüşmeleri için New York'ta bulunan Obama, Suriye'de dün geceki hava saldırılarında işbirliğine giden Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin temsilcileriyle görüştü. Görüşmeye geçen ay görevine başlayan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de katıldı.

Obama, IŞİD hedeflerini vurmalarında yardımcı oldukları için ülke temsilcilerine teşekkür etti. IŞİD ve buna benzer aşırılık yanlısı ideolojileri zayıflatmak ve en nihayetinde yok etmek için dünyanın birleştiğine dönük net bir mesaj verme fırsatı bulduklarını belirten Obama, bu tür örgütleri ortadan kaldırmanın kolay ve hemen başarılacak bir şey olmadığını kaydetti. Dünkü saldırıları ima eden Obama, "Bu açıkçası, bir mücadelenin sonu değil, daha doğrusu bir başlangıç" ifadesini kullandı.

-ABD: "Suriye'den izin istemedik"

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonu öncesinde Suriye rejiminin bilgilendirildiğine iddiaları yalanladı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Barack Obama'nın 10 Eylül'deki konuşmasında ABD'nin kendisini tehdit eden IŞİD ve Suriye'deki teröristlere karşı harekete geçmekten geri durmayacağını söylediğini hatırlattı. Psaki, Obama'nın açıklamasını takiben operasyon niyetlerini ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power aracılığıyla Suriye BM Daimi Temsilcisine ilettiklerini kaydetti.

Psaki, "Suriye'yi, Amerikan uçaklarını hedef almamaları noktasında uyardık. Rejimin iznini talep etmedik. Harekatımızı Suriye hükümetiyle koordine etmedik" açıklamasında bulundu.

Psaki ayrıca ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Suriye rejimine bir mektup göndermediğini bildirdi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER