ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 20:27

ABD, Suriye halkına yardım yapacak


ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de yaşayan ve şiddetten kaçan mülteciler için 155 milyon dolar değerindeki ek insani yardım paketini onayladı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, Obama Suriyeli mülteciler için bugün yeni ek insani yardım paketini onayladı.

Açıklamada 155 milyon dolarlık ek yardım paketiyle birlikte ABD'nin Suriye'de yaşayan ve şiddetten komşu ülkelere sığınan mülteciler için yapmış olduğu toplam yardımın 365 milyon dolara ulaşacağı belirtildi.

Açıklamada, Obama'nın iki yıldır Esed rejiminin Suriye halkına karşı acımasız bir savaş yürüttüğünü söylediği belirtildi.

Erkek, kadın, çocuk demeden halkın öldürüldüğünü belirten Obama, "Bu barbarlığın karşısında, Birleşik Devletler dünyadaki diğer devletlerle bir araya gelip Esed rejiminin bitirilmesi ve Suriye halkının haklarının korunduğu, barış içerisinde, herkesi kucaklayan, demokratik bir Suriye'ye geçiş dönemi çağrısında bulundu. Biz Esed rejimini izole etmek için çalışıyor, rejimi fonlarından mahrum bırakmak için yaptırımlar uyguluyor, Suriye Muhalif Koalisyonu'nu Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanıyor, bu gaddarlığın faillerini hesap vermeye çağırıyor ve ihtiyaç sahibi Suriyeliler için insani yardım sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Suriyelilere bugüne kadar birçok yardımda bulunduklarını hatırlatan Obama "Bugün yeni bir adım atıyoruz. Suriye'de yaşayan ve şiddetten kaçan mülteciler için 155 milyon dolar değerindeki ek insani yardım paketini onayladım" açıklamasında bulundu.

Yeni yardımla birlikte ABD'nin Suriye'ye toplam insani yardımının 365 milyon dolara ulaşacağını belirten Obama, uluslararası topluma çağrıda bulunarak Suriye'de ihtiyaç içinde olanlara daha fazla yardım yapılmasını ve BM'nin en son insani yardımına katkıda bulunmalarını istedi.

Muhaliflerin güçlenmeye devam ettiğini ifade eden Obama, "Esad rejimi sona erecek. Suriye halkı kendi geleceklerini şekillendirme şansına sahip olacak" diye konuştu.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER