ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 00:46

ABD Senatosu'nda silah kontrolü toplantısı


ABD Kongresi'nde, Connecticut'taki okula silahlı saldırıdan bu yana silah kontrolüyle ilgili ilk toplantı düzenlendi.
     ABD Senatosu Adalet Komitesi, Connecticut'taki 20'si çocuk 26 kişinin ölümünden sonra, konuyla ilgili ilk kez bir araya geldi. Komite, ülkedeki silah kullanımı ve silahlı saldırılarla ilgili ilk toplantısını yaptı.
     Tuscon'da 2011 yılında silahlı saldırı sonucu başından yaralanan, uzun süredir tedavi gören ve bu nedenle ABD Kongresi üyeliğinden istifa eden Gabriel Giffords'un toplantıya sürpriz katılımı ise herkesi şaşırttı.
     Connecticut'taki okula saldırının ardından, kendileri de silah sahibi olan Giffords ve eşi emekli astronot Mark Kelly, ülkedeki silah kullanımının sınırlandırılmasına yönelik sivil toplumu hareketini başlatmıştı.
     Zor konuşması ve yürümesiyle saldırının izlerini hala taşıyan Giffords, toplantıda, ülkede silahlı saldırılar nedeniyle çok fazla çocuğun öldüğünü belirterek, ''Artık bir şeyler yapmalıyız, zor olabilir ama artık harekete geçme zamanı'' dedi. Giffords, Kongre üyelerini sorumlu davranmaya çağırdı.
     Komite'nin Demokrat Senatörü Patrick Leahy da silah alımlarında herkesin geçmiş araştırmasının yapılabilmesi çağrısında bulundu.
     ABD'nin en büyük silah lobisi Ulusal Tüfek Derneği'nin (National Rifle Association-NRA) başkan yardımcısı Wayne LaPierre ise hükümeti suçlayarak, geçmiş araştırması gibi silah alımına yönelik yeni kısıtlamaların silahın şiddet unsuru olarak kullanımını durdurmayacağını savundu.
     LaPierre, suçlular yüzünden sorumlu silah sahiplerinin suçlanmasını kabul etmeyeceklerini kaydetti.
     Toplantıda, Obama'nın yasaklanmasını istediği, Connecticut saldırısında da kullanılan yarı otomatik silahlar ve cephanelere, avcılar ve silah meraklılarının ihtiyacı olup olmadığı tartışıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER