ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 06:51

ABD Savunma bakanıHagel BAE Veliaht Prensi Al Nahyan ile görüştü


ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, bölgesel konularda istişarelerde bulunmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile telefon görüşmesi yaptı.
Pentagon Sözcüsü George Little, yaptığı yazılı açıklamada, görüşmede Hagel'in, ülkesinin bölgesel güvenliğe olan bağlılığını vurguladığını ve ABD ile BAE arasındaki güçlü ikili ilişkilerin bölgesel istikrar açısından taşıdığı önemi dile getirdi.
Little, Hagel'ın görüşmede, ABD'nin Mısır ile stratejik ortaklığa olan bağlılığını yeniden teyit ettiğini ve ABD'nin Mısır'a güvenlik yardımları konusundaki son kararını konuştuğunu belirtti.
İran konusunda da Hagel'ın, ABD'nin diplomasiye yönelik umutları test etme niyetinde olduğunu ifade ettiği ve Al Nahyan'a, ABD'nin, İran'ın nükleer programıyla alakalı uluslararası toplumun kaygılarına barışçıl bir çözüm arayışını sürdürürken, bölgenin güvenliğine ve İran'ın nükleer silah edinmesinin önlenmesine olan bağlılığındaki katı tutumunu da devam ettirdiği yönünde güvence verdiği kaydedildi.
Görüşmede ayrıca Hagel, ABD-Körfez İşbirliği Konseyi Stratejik İşbirliği Forumu'nun başarısının altını çizerken, ABD ile Konsey arasında, özellikle bölgesel savunma girişimleri başta olmak üzere ortak konularda daha fazla işbirliği ihtiyacına işaret etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER