ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 23:24

ABD referandum kararını verdi!

ABD referandum kararını verdi!

Jay Carney, Ukrayna'nın doğusunda düzenlenen referandumları değerlendirdi.


Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Ukrayna'nın doğusunda düzenlenen referandumları, "sözde referandumlar" şeklinde nitelendirerek, bunların Ukrayna kanunları altında yasadışı olduğunu söyledi.

Carney, günlük basın toplantısında, "sözde referandumlar"ın açıkça Ukrayna'daki ayrılıkları ve düzensizliği daha fazla artırma girişimi olduğunu ifade etti.

Uluslararası medyaya da yansıdığı gibi, önceden hazırlanmış oylar, çocukların oy kullanması ve daha oy sayımları bitmeden sonucun açıklanması gibi olayların yaşandığını hatırlatan Carney, "Dolayısıyla, sonuçları tanımıyoruz" dedi.
"Rusya'nın etkisini kullanmamasından hayal kırıklığı yaşıyoruz"

Sözcü Carney, Rusya'nın, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 7 Mayıs'ta bu referandumların ertelenmesine yönelik sözlerine binaen "referandumları engelleyebilecek şekilde ayrılıkçılar üzerindeki nüfuzunu kullanmamasından hayal kırıklığı duyduklarını" dile getirerek, aksine Rus medyasının bu "sözde referandumlar"a meşruluk kazandırmaya çalışan yayınlar yaptığı değerlendirmesinde bulundu.
Carney, bu durumun Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçılara yönelik tutumunda önemli bir değişim olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Rusya ve uluslararası toplumun Ukrayna'nın 25 Mayıs'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerini desteklemesi gerektiğine işaret eden Carney, bu noktada Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Ukrayna hükümetinin özgür ve adil bir seçim için tüm prosedürleri yerine getirdiğini belirttiğini vurguladı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER