ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 23:15

ABD: "Mısır'da olağanüstü sona erdirilsin!"

ABD: "Mısırda olağanüstü sona erdirilsin!"

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Mısır'da güvenlik güçlerinin, yüzlerce kişinin ölümü ile sonuçlanan darbe karşıtlarına müdahalesini değerlendirdi.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, düzenlediği basın toplantısında, Mısır'da yaşananları şiddetle kınayarak, şiddetin çözüm olmadığını söyledi.

"OLAĞANÜSTÜ HAL DERHAL SONA ERDİRİLMELİ!"

Yaşananların geçici hükümetin söz verdiği taahhütlerle zıt düştüğünü kaydeden Kerry, olağanüstü hal yasasına dönülmesine şiddetle karşı olduklarını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı, olağanüstü halin en kısa içerisinde sona erdirilmesini istedi.

Mısır'da yaşanan şiddetin uzlaşı çabalarına ve Mısır halkının demokrasi ve kapsayıcılığa doğru dönüşüme yönelik arzularına ciddi darbe vurduğunu belirten kerry, şunları söyledi:

"Olağanüstü hal yasasına dönülmesine şiddetle karşıyız. Olağanüstü halin en kısa içerisinde sona erdirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bugünkü olaylar çok müessif ve Mısırlıların barış, kapsayıcılık ve gerçek demokrasi istekleriyle ters düşmektedir. Hükümet içi ve dışındaki (tüm) Mısırlıların bir adım geri atmasına ihtiyaç var. Durumu sakinleştirmeleri ve daha çok hayatın kaybedilmesinden kaçınmaları gerekiyor.”

"KATLİAM UZLAŞI ÇALIŞMALARINA BÜYÜK DARBE VURDU!"

ABD olarak, Mısır genelinde yaşanan şiddet ve katliamı güçlü biçimde kınadıklarını belirten Kerry, bunun Mısır’daki uzlaşı çabalarına ve Mısır halkının demokrasi ve kapsayıcılığa doğru dönüşüme yönelik arzularına ciddi darbe vurduğunu kaydetti.

Kerry, son bir haftadır ve daha öncesinde her vesileyle Mısır’daki hükümeti toplanma ve ifade hakkına saygı göstermeye çağırdıklarını hatırlatarak, bunun yanında tüm taraflara, bu çıkmazı barışçıl yollarla çözmeleri gerektiği yönünde çağrı yaptıklarını ve göstericilerin şiddet ve kışkırtmadan kaçınması gerektiğinin altını çizdiklerini anımsattı.

"TÜM MISIRLILAR GERİ ADIM ATMALI"

Kerry, "Olaylar çok müessif ve Mısırlıların barış, kapsayıcılık ve gerçek demokrasi istekleriyle ters düşmektedir. Hükümet içi ve dışındaki (tüm) Mısırlıların bir adım geri atmasına ihtiyaç var, durumu sakinleştirmeleri ve daha çok hayatın kaybedilmesinden kaçınmaları gerekiyor" dedi.

Olağanüstü hal yasasına dönülmesine şiddetle karşı olduklarını ifade eden Kerry, “Hükümete, toplanma özgürlüğü dahil temel insan haklarına saygı göstermesi ve kanunlar çerçevesinde hareket etmesi çağrısı yapıyoruz. Olağanüstü halin en kısa içerisinde sona erdirilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Kerry, şiddetin ne Mısır’da ne de başka yerlerde çözüm olmadığına işaret ederek, “Şiddet, Mısır’ın geleceği için yol haritası inşa etmeyecek. Şiddet, sadece özgür ve adil seçimlerle iş başına gelen, demokratik yönetime sahip, Mısır devriminin amaçlarıyla uyuşan, kapsayıcı bir hükümete yönelik değişimi alıkoyar. Şiddet ve devam eden siyasi ayrışmalar sadece Mısır ekonomisini daha da kötüleştirir ve büyümesini, Mısır halkının çok ihtiyaç duyduğu istihdam sağlanmasını engeller” ifadesini kullandı. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER