ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 00:50

ABD: Mısır’a yapılan yardımları gözden geçiriyoruz


Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Mısır’a yapılan yardımların gözden geçirildiğini ifade etti. Ükedeki eylemler dolayısıyla gönderilmesi planlanan F-16 uçakların ve ‘Parlak Yıldız’ adlı ortak askeri tatbikatının iptal edildiğini hatırlatan Earnest olayların sürmesi durumunda yeni kararlar alınabileceğine dikkat çekti.

Sözcü Earnest Beyaz Saray’da günlük düzenlenen basın toplantısında Mısır’da yaşanan olayları bir kez daha kınadıklarını dile getirdi. Barışçıl gösteri yapan birçok kişinin geçici hükümetin uyguladığı şiddete maruz kaldığını ifade eden Earnest, bu durumun Başkan Obama tarafından da kınandığını hatırlattı.

Geçici hükümetin insan haklarına saygı ve demokratik sivil bir yönetime geçmek konusunda vaatlerini yerine getirmediğini ve kendilerini bu konuda başarısız bulduklarını söyleyen Earnest, askeri rejim tarafından atılan adımların ABD ve tüm dünyada kaygıları artırdığını ifade etti.

Earnest, ayrıca Mısır’a 'Dışişleri Bakanlığı ve Yabancı Operasyonlar Ödeneği Kanunu’na göre yapılan yardımları ABD’nin ulusal çıkarları açısından gözden geçirmeye devem ettiklerini belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER