ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 07:43

ABD Mısır kararını verdi

ABD Mısır kararını verdi

ABD Başkanı Obama, hükümetin "kepenk kapatması" ve borç tavanı sorununu giderebilmek için Kongre'deki her iki partinin üyeleriyle Beyaz Saray'da görüşmeler sürecini başlattı.


ABD yönetimi, hala darbe hükümeti ile yönetilen Mısır’a yönelik yardımların bir kısmını dondurma kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, kapsayıcı ve demokratik yöntemlerle seçilmiş bir hükümet gelene kadar Mısır’a yönelik büyük ölçekli askeri sistem ve para yardımının dondurulacağı ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’nin imzasını taşıyan açıklamada, iki ülkenin dostluğu ve istikrarın artırılması, bölgesel barışın korunması ve radikalizm ile mücadele gibi ortak değerlerden bahsedildi.

ABD olarak başarılı bir Mısır görmek isteyeceklerini belirten Psaki, iki ülke arasındaki ortaklığın kapsayıcı, demokrasiyle seçilmiş sivil hükümet ile yönetildiğinde daha da gelişeceğini ifade etti.

GEÇİÇİ HÜKÜMETE YARDIMLAR SÜRECEK

Geçici hükümet ile Mısır halkının direk yararına olan sağlık, eğitim ve özel sektörün geliştirilmesi konusunda desteklerini sürdüreceklerini belirten Psaki, “Mısır’ın sınır güvenliği, terörle mücadele, silahsızlandırma ve Sina’nın güvenliğinin sağlama alınması için yardımlarımızı sürdüreceğiz. ABD’ye ait bazı askeri ekipman, bununla birlikte askeri eğitim ve öğretim sağlamaya devam edeceğiz. Öte yandan bazı büyük ölçekli askeri sistem ve nakit para yardımlarının ulaştırılmasını dondurmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin demokratik dönüşümden yana ve şiddete karşı olduğunun vurgulandığı açıklamada, Mısır’a yönelik yardımların periyodik olarak gözden geçirileceği ifade edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER