ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 10:31

ABD Milli İstihbarat Şefi özür diledi


ABD Milli İstihbarat Şefi James Clapper, Kongre’de verdiği Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) milyonlarca Amerikalı’yı dinleyip veri tutmadığı şeklindeki ifadesinden dolayı özür diledi. Bu yılın başında verdiği ifade için Clapper, ‘‘açıkca hataydı’’ dedi.

Clapper, Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feistein’a gönderdiği mektupta özür diledi. Mektup kurumun internet sitesinde de yayınlandı.

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) eski çalışanı Edward Snowden, NSA’nın PRISM (Prizma) adlı programı ile yurt içinde ve dışında milyonlarca insanı dinleyerek takip ettiğine dair belgeleri kamuoyu ile paylaşmıştı. James Clapper, Prizma ile ABD’nin söylendiği gibi yalnızca terör şüphelilerini değil, milyonlarca insanı ve müttefik ülkeleri de dinlediği ortaya çıkınca eleştirilerin odağındaki isim oldu.

Geçtiğimiz mart ayında Kongre'de Oregon eyaleti Senatörü Ron Wyden’ın, ‘‘Milyonlarca Amerikalıyı da dinleyerek veri tabanı oluşturuyor musunuz?’ sorusuna Clapper, ‘‘hayır’’ diye cevap vermişti. Senatör Wyden’ın ısrarı üzerine Clapper, ‘‘Kasten olmuyor. Ancak bazen yanlışlıkla olabiliyor,’’ demişti. Clapper, geçtiğimiz ay NBC News haber programına da Kongre’deki ifadesi için; ‘‘Ben gizli olan programın bu şekilde kalmasının doğru olacağını düşündüğüm için yalan ifadede bulundum,’’ demişti.

Milli İstihbarat Şefi, Komite Başkanı Feinstein’a gönderdiği mektupta, kendisine yöneltilen soruyu doğru algılayamadığı için yanlış cevap verdiğini savundu. Clapper, ‘‘Wyden’ın sorusunun içeriğini daha sonra fark ettim... yalnızca veri değil içeriği toplama olduğunu. Yanlış anlamam nedeniyle de verdiğim yanıt açık bir şekilde hatalı oldu, özür dilerim’’ dedi.

Feinstein, Clapper’ın kendisine gönderdiği mektubu aldığını, içeriği için ise yorumda bulunmayacağını söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER