ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2014 Çarşamba 17:48

ABD Küba ilişkileri normalleşecek

ABD Küba ilişkileri normalleşecek

ABD'nin Küba ile diplomatik ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlayacağı bildirildi.


ABD'nin Küba ile diplomatik ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlayacağı bildirildi.

Küba’daki tutuklu ABD vatandaşı serbest bırakıldı

Küba’da 5 yıldır tutuklu bulunan ABD’li iş adamı Alan Gross, serbest bırakıldı.

Beyaz Saray üst düzey yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Küba’da yasa dışı yollardan internet erişimini genişletme girişiminde bulunduğu için 2009'dan beri hapiste olan ABD’li iş adamı Alan Gross, Küba ile varılan mutabakat neticesinde serbest bırakıldı.

ABD buna karşılık "Küba Beşlisi"nin son 3 üyesini serbest bıraktı

Yetkili, Gross’un insani sebeplerden dolayı Washington’ın isteğiyle Küba hükümeti tarafından bırakıldığını kaydetti. Gross, ABD uçağı ile Küba’dan ayrılırken, söz konusu anlaşma çerçevesinde ABD’de tutuklu bulunan 3 Kübalı da salıverildi.

ABD'nin anlaşma çerçevesinde Gross'un salıverilmesine karşılık, Miami'de tutsak bulunan "Küba Beşlisi"nin kalan son 3 üyesini serbest bıraktığı kaydedildi. Salıverilen Kübalıların isimleri açıklanmadı. 

Diğer yandan ABD Başkanı Barack Obama’nın da konuyla ilgili yerel saatle 12.00’de Beyaz Saray’da açıklaması yapacağı duyuruldu.

Obama’nın, Gross’un salıverilmesinin ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilere dönük büyük bir değişiklik açıklaması bekleniyor.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nda (USAID) taşeron olarak çalışan Gross, 2009'da Küba'daki küçük bir Yahudi topluluğu için internet erişimi kurarken göz altına alınmıştı. Önce casuslukla suçlanan Gross, daha sonra yasa dışı ve gizli iletişim sistemleri kurarak Küba yasalarını çiğnemekten hüküm giymiş, 15 yıl hapse mahkum edilmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER