ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 07:17

ABD Kongresi’nde çoğunluk "kararsız"


ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post’un Suriye’ye askeri müdahale konusunda Senatör ve Kongre üyelerinin eğilimleri ve yaptıkları açıklamalardan yola çıkarak hazırladığı tablo, kararsızların çoğunlukta olduğunu gösteriyor.

Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti’den üst düzey isimlerin bugüne kadar yaptıkları açıklamalar askeri müdahaleyi destekler nitelikte ancak halen çok sayıda Senatör ve Kongre üyesi net kararını vermiş değil. Gazetenin hazırladığı tabloya göre 100 Senatör’ün 20’si askeri müdahaleyi desteklerken 20’si ise ya karşı çıkıyor ya da karşı çıkma eğilimi gösteriyor. 60 senatörün ise kararsız olduğu belirtiliyor.

Kongre üyelerilerini gösteren tablo ise mevcut 433 Kongre üyesinin 242’si üzerinden ele alınıyor. Kongre üyelerinin oluşturduğu Temsilciler Meclisi’nde askeri müdahaleye karşı olanların çoğunluğu göze çarpıyor. Buna göre 242 Kongre üyesinin 46’sı askeri müdahaleye karşı, 81 üye ise net olmamakla birlikte karşı olma eğilimi gösteriyor. Karşı olan üyelerin çoğunluğu Cumhuriyetçi Parti üyesi isimlerden oluşuyor. 99 üyenin kararsız olduğu gösterilen tabloda sadece 16 üyenin müdahaleye destek verdiği görülüyor.

Basında, Cumhuriyetçi Parti üyesi birçok ismin ABD’nin tek başına operasyon yapma fikrine sıcak bakmadığından partinin lider isimlerinin çağrılarını görmezden gelebileceği dile getiriliyor. Bu sebeple tasarı Senato tarafından onaylansa dahi Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nden geçip geçemeyeceği büyük bir soru işareti olarak gösteriliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER