ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 05:50

ABD Kongresi heyeti Libya'da


Resmi temaslarda bulunmak üzere Libya'yı ziyaret eden Senatör Steve King başkanlığındaki ABD Kongresi heyeti, Milli Genel Kongre (MGK) Başkanı Nuri Ebusehmen'le bir araya geldi.
Görüşmeye katılan Libyalı Milletvekili Muhammed ed-Darat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD Kongresi üyelerinin, Arap ülkelerindeki demokratik dönüşüme destek çerçevesinde Libya'yı ziyaret ettiğini söyledi.
Görüşmede ABD'nin Trablus Büyükelçisi Debora Jones'in de hazır bulunduğunu belirten Darat, "ABD heyeti, ekonomik sıkıntılar nedeniyle Libya petrol üretiminde yaşanan aksamalara çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. Ordu ve polis teşkilatının tesisi için destek vermeye hazır olduklarını belirten heyet, ülkedeki demokratik dönüşüm ve anayasal süreçten övgüyle söz etti" ifadesini kullandı.
Ebusehmen'in, ABD ile karşılıklı saygı zeminine dayanan ortaklık ilişkisi kurulmasının gerekliliğine değindiğini aktaran Darat, Senatör King'in, Libyalı liderlerden başta güvenlik kurumları olmak üzere devleti yeniden inşa etmeleri konusunda iyi dileklerini dile getirdiğini vurguladı.
Libya'da, 42 yıllık Kaddafi rejiminin 2011 Ekim ayında son bulmasının ardından düzenli ordu ve polis teşkilatının dağıtılması sebebiyle ülkede güvenlik sorunları yaşanıyor. Bu kapsamda, MGK düzenli ordu ve polis teşkilatını yeniden kurmaya çalışıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER