ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 18:00

ABD Karadeniz’de Kırım açıklarında askeri tatbikata başladı


ABD savaş gemisi Truxtun, Kırım’a 130 mil mesafede Romanya ve Bulgaristan’a ait savaş gemileri ile ortak askeri tatbikata başladı.
Karadeniz’de gerçekleşen tatbikatın Ukrayna’da yaşanan krizle ilgili olmadığı, takvimin çok daha önce belirlendiği ifade ediliyor.

Romanya karasularında Köstence limanında başlayan tatbikat olumsuz hava koşulları nedeni ile bir gün gecikmeli başladı.

Bulgaristan’dan Druzki firkateyninin katıldığı tatbikatla NATO üyesi ülkeler arasında iletişim ve koordinasyon gücünün artırılması hedefleniyor. Tatbikat çerçevesinde helikopterden indirme ve taktik manevra çalışmaları planlanıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Merkez ve Batı askeri biriliklerini sürpriz bir emirle harekete geçirdiği tatbikatın ardından, Rus hava birlikleri de tatbikata başladı.

Ukrayna ordusunda yaşanan hareketlilik ise Moskova’yı endişelendiriyor. Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoli Antonov basına yaptığı değerlendirmede Ukrayna ordusunun doğu ve güney bölgelerindeki darbe karşıtı gösterilerin yapıldığı alanlarda hareketliliğinin Ukrayna’da durumu daha da istikrarsız hale getireceği uyarısında bulundu.

Ukrayna Geçici Savunma Bakanı Ihor Tenyuh yaptığı açıklamada orduyu yüksek alarm durumuna geçirdiklerini, ancak sonuçların yeterince başarılı olmadığını belirtti. Ukrayna Kara Kuvveleri’nin 41 bin civarında personeli olduğu bilgisini veren Tenyuh, bunlardan sadece 6 bininin hazır olduğunu ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER