ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Eylül 2014 Perşembe 07:48

ABD, Irak güçlerine destek verecekler

ABD, Irak güçlerine destek verecekler

ABD Başkanı Barack Obama, Irak ve Suriye'de kritik bölgeleri eline geçiren ve İslam Devleti ilan eden Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü ile mücadelede, Irak'a Amerikan kara birliği yollamayacağı konusunda kararlı olduğunu açıkladı.


ABD Başkanı Barack Obama, Irak ve Suriye'de kritik bölgeleri eline geçiren ve İslam Devleti ilan eden Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü ile mücadelede, Irak'a Amerikan kara birliği yollamayacağı konusunda kararlı olduğunu açıkladı.
ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in ABD senatosundaki oturumda yaptığı, "IŞİD'e karşı başlatılan mücadele stratejisinin başarıya ulaşmaması durumunda, Başkan Obama'dan, Irak'a kara birlikleri göndermesini önerebileceğini" söylemesinden sonra Barack Obama, Irak yada Suriye'ye kara birlikleri göndermenin kendi gündeminde olmadığını söyledi. Çarşamba günü Florida'ya bağlı Tampa kentindeki ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı'nda (CENTCOM), üst düzey askeri yetkililer ile görüştükten sonra, ABD'nin IŞİD'e karşı operasyonuna ilişkin açıklama yapan Obama, ABD askerine karada savaşma emri vermeyeceğini vurguladı.

'40 ÜLKE KOALİSYON İÇİN DESTEK VERDİ'

IŞİD ile mücadelede 40'ı aşkın ülkenin kendilerine destek verdiğini belirten Barack Obama, bazı müttefiklerin kendilerine havadan destek vereceklerini, bazılarının da karada savaşacağını belirtti. ABD askerlerini Irak'ta yeni bir kara savaşına sokmayacağının altını çizen Obama, "Geniş kapsamlı ve sürekli bir kontra terör stratejisi ile IŞİD'i zayıflatıp sonunda yok edeceğiz. Nerede olursa olsunlar, Irak'ta ya da Suriye'de, bu teröristler El Kaide liderlerinin çoktan öğrendiği şeyleri öğrenecekler. ABD'yi tehdit ederseniz sizin kaçacak hiçbir yeriniz yok, mutlaka bulacağız sizi" diye konuştu.

'ORDUMUZUN BAŞKA BİRİMLERİNİ IRAK'A KARA SAVAŞI İÇİN YOLLAMAYACAĞIM'

IŞİD ile mücadelenin tek başına ABD'nin mücadelesi olmadığın ve olmayacağın vurgulayan Obama, "Geçtiğimiz yıllarda öğrendik ki ABD, sonuca ulaşmada fark yaratabilen bir ülke. Ama açık olacağım, Irak'a gönderilen Amerikan askerleri bu mücadelede yer almayacaklar, savaş malzemeleri olmayacak. Bu teröristlere karşı, kendi ülkeleri için savaşan sahadaki Irak güçlerine destek verecekler. Başkomutan olarak, sizleri yada ordumuzun başka birimlerini Irak'a kara savaşı için yollamayacağım" dedi.

Bu mücadelede yalnız olmadıklarını, ABD'nin başka ülkelerde yalnız yaptığı girişimlerde, o ülkeden ayrılır ayrılmaz aynı sorunların yeniden başladığını öğrendiğini anlatan Obama, "Dünya tehdit altında, dünyanın yardıma ihtiyacı var. ABD'den şikayetçi olan ülkeler bile ABD'yi yardıma çağırıyor" dedi. 

ABD TEMSILCILER MECLISI, SURIYELI MUHALIFLERE ASKERI EKIPMAN VE EĞITIM VERILMESINI ÖNGÖREN DÜZENLEMEYI ONAYLADI.

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Obama'nın IŞİD'e karşı mücadele etmek için, Beşar Esad karşıtı Suriyeli muhaliflere askeri ekipman ve eğitim desteği sağlanması teklifini onayladı. Cumhuriyet Partili milletvekillerinin çoğunluğu oluşturduğu Temsilciler Meclisi'nde dün oylamaya sunulan teklif için 273 milletvekili olumlu, 156 milletvekili de olumsuz oy kullandı. 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER