ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 01:00

ABD ile “diplomatik savaş” Rus hükümetini böldü

ABD ile “diplomatik savaş” Rus hükümetini böldü


ABD ile Rusya arasında diplomatik krize dönüşen “Magnitski yasası” ve Amerikalıların Rus çocukları evlatlık edinmesinin yasaklanması ile ilgili karar Rusya hükümetini ikiye böldü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanı Dmitri Peskov, hükümetin tartışmalı yasa ile ilgili ikiye bölündüğünü söyledi.

Kommersant radyosuna konuşan Peskov, “Amerikalı ailelerin Rus çocukları evlatlık edinmelerinin yasaklanması yönünde Duma’nın aldığı karara Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Eğitim Bakanı Dmitri Livanov karşı çıkıyor.” dedi.

Sosyal konularla ilgili Başbakan Yardımcısı Olga Golodets ise Duma’da alınan karara en çok sert çıkan isimlerden. Golodets’e göre alınan karar uluslararası hukuka aykırı.

Federasyon Konseyi ve Putin’in henüz onaylamadığı yasaya karşı çıkanlardan biri de Maliye Eski Bakanı Aleksey Kudrin. Kudrin’e göre yasa Amerikalı ailelerden çok, kimsesiz Rus çocukları cezalandırıyor.

Peskov Ekho Moskvı radyosuna yaptığı değerlendirmede de yasanın uluslararası hukuku ihlal etmediğini savundu.

Kremlin İnsan Hakları Konseyi ise 35 üyenin imzası ile yayınlanan bildiride ise yasa eleştirildi. Konseye göre evlatlık yasasının kanunlaşması durumunda yerel yasal sistem açısından da sorunlar oluşacak.

İki ülkeyi diplomatik savaşın eşiğine getiren olaylar 2007’de Sergey Magnitski’nin avukatı olduğu bir şirkete düzenlenen baskın sonrası yetkilileri rüşvet istemekle suçlaması ile başladı. Göz altına alınan Magnitski bir yıla yakın kaldığı hapishanede 2009’da yaşamını yitirdi. Rusya soruşturma sonunda hapishane sağlık görevlilerinin ihmali olduğunu belirtirken, ABD’nin olaya sert tepki göstermesi Kremlin’i rahatsız etti. Kremlin’e göre Washington Rusya’nın içişlerine müdahalede bulunuyordu. Sonuçta ABD Kongresi Magnitski olayına karıştıkları gerekçesi ile 60 civarında Rus bürokratın ülkeye girişini engelleyen Magnitski Yasasını kabul etti.

Rusya da buna karşılık ABD’nin Rus çocuklarını evlat edinmesini yasaklayan kararı aldı. Gerekçe ise 2008’de bir Amerikalı ailenin arabanın içinde unuttukları evlatlık Rusya vatandaşı Dmitri Yakovlev’in ölümüne neden olmaları. Duma’ya göre bu ve benzeri şekillerde 20’ye yakın çocuk ABD’de yaşamlarını yitirdi.

ABD ‘Dmitri Yakovlev’in ismi ile anılan yasanın onaylanması durumunda Duma milletvekillerini de Magnitski listesine eklemekle tehdit ediyor. Moskova yasayı yarın Federasyon Konseyi’nde ele alacak.

Rusya Kamuoyu Şirketi’nin yaptığı ankete göre ise halkın yüzde 53’ünü Yakovlev yasasını destekliyor. Yüzde 26 yasaya karşı çıkarken, yüzde 21 kararsız. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER