ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ağustos 2014 Pazartesi 09:25

ABD, Erbil Konsolosluğunda transfer

ABD, Erbil Konsolosluğunda transfer

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Erbil Konsolosluğundaki sınırlı sayıda bir grup personelin yerini değiştirdi.Bakanlık Sözcüsü Marie Harf, yaptığı açıklamada, ABD'nin, Irak'taki güvenlik vaziyeti ışığında ve Dışişleri Bakanlığının oradaki personel ihtiyacına dair devam eden gözden geçirme çalışmaları çerçevesinde, Erbil Konsolosluğundan sınırlı sayıda personelin geçici olarak Basra'daki konsolosluk ile Ürdün'ün başkenti Amman'daki Irak destek ünitesine taşındığını belirtti.

Bağdat'taki büyükelçilik personelinin ise yerinde kalmaya devam ettiğini kaydeden Harf, "Irak'taki güvenlik endişeleri aşırı derecede yüksek seviyesini korurken, bugünkü sınırlı adım herhangi bir spesifik tehditten ziyade tedbir mahiyetinde atılmıştır" ifadesini kullandı.

Harf, Erbil'deki personelin büyük çoğunluğunun hala yerini koruduğunu ve konsolosluğun ulusal güvenlik misyonunu yerine getirmede tam donanımlı olduğunu belirtti. Sözcü Harf, Erbil Konsolosluğunun faaliyet göstermeye, Iraklılar ve seçilmiş liderleriyle günlük temas kurmaya devam ettiğini de kaydetti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER