ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Ağustos 2014 Salı 12:11

ABD engel olmak için yardım etmek istiyor

ABD engel olmak için yardım etmek istiyor

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, siyasi krize sahne olan Irak'ta Başbakan Nuri el-Maliki'nin başarısız olduğunu söyledi.


Avustralya-ABD Savunma ve Dışişleri Bakanları istişare (AUSMIN) toplantılarına katılmak üzere Avustralya'da bulunan ABD Savunma Bakanı Hagel, Avustralya Savunma Bakanı David Johnston ile Sydney'de düzenlediği basın toplantısında, Irak'taki duruma ilişkin değerlendirmede bulundu. 

Hagel başarısız  buldu

ABD Savunma Bakanı Hagel, Maliki hakkında konuşurken, "Ülkesini yönetmekte birçok konuda başarısız olduğunu düşünüyorum" dedi. Hagel, Maliki'nin bunun sorumluluğunu alması gerektiğini belirtti.

Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Maliki'nin itirazlarına rağmen hükümeti kurma görevini Haydar el-Abadi'ye vermişti. Maliki, bunun anayasaya aykırı oyduğunu savunuyor.

ABD Irak'taki hükümet krizini tehlikeli buluyor

ABD Savunma Bakanı, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak'taki saldırıları konusunda konuşurken de ülkede ortaya çıkan durumun daha karmaşık bir hal aldığını kaydetti. Hagel, "Bence bu hiç olmadığı kadar öngörülemeyen, tehlikeli ve karmaşık durum" diye konuştu.

Avustralya Savunma Bakanı David Johnston ise ABD'nin IŞİD militanlarına karşı yapacağı askeri harekete destek vereceklerini söyledi.

Daha önce Irak'a insani yardım yapmayı kabul eden Avustralya'nın ABD'ye IŞİD karşısında nasıl bir askeri destek vereceği iki ülke dışişleri ve savunma bakanlarının Sydney'de yapacağı toplantıda gündeme alınacak.

Hagel: Engel olmak için yardım etmek istiyoruz

Bakan Hagel, bölgeye müdahale edilmezse durumun daha da kötüleşeceği belirterek, "Bir şeyleri dikte etmek, empoze etmek için değil, durumun daha da kötüye gitmesine engel olmak için yardım etmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Hagel, "Bizim yapacaklarımız sınırlı. Başkan (Barack Obama) daha önce yaptığımız gibi herhangi bir savaşa girmeyeceğimizi açıkça belirtti" dedi.

Bu arada, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, IŞİD'in Irak'ın kuzeyindeki saldırıları üzerine bölgenin güvenliği konusunda görüşmelerde bulunma üzere İngiltere'ye gitti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER