ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 12:26

ABD donanması geleceğin silahlarıyla donatılıyor


ABD, lazer silahı ve elektromanyetik raylı top gibi şimdiye kadar ancak Yıldız Savaşları filmlerinde görülebilen silah teknolojisini savaş gemilerine taşıma planlarında yeni bir aşamaya geçti.
Basra'ya konuşlandıracak amfibi savaş gemisi USS Ponce'u bu yıl içinde lazer silahıyla teçhiz edecek ABD donanması, ayrıca iki yıl içinde de bir savaş gemisine yerleştireceği sesten 6-7 kat hızlı mermi atabilen elektromanyetik raylı topu devreye sokacak.
Lazer teknolojisini, bir lazer silahı prototipini savaş gemisine yerleştirme aşamasına getiren ABD tarafından geliştirilen Lazer Silah Sistemi, ABD donanmasının "asimetrik tehditler" olarak tanımladığı hedefleri bertaraf etmede kullanılacak. Bu hedefler, insansız hava araçları (İHA), sürat tekneleri ve patlayıcı yerleştirilmiş çok sayıda teknelerle düzenlenen saldırılar olarak tanımlanıyor. ABD askeri uzmanlarına göre bunlar, Basra Körfezi'nde ABD için ortaya çıkabilecek potansiyel tehditleri oluşturuyor.
ABD donanmasının geliştirdiği lazer silahı, tıpkı Yıldız Savaşları filmlerinde görüldüğü gibi bir enerji ışınını hedefteki nesneyi yakmak veya hassas elektronik donanımı yakarak işlevsiz hale getirmek üzere yönlendiriyor.
ABD donanma yetkilisi Albay Mike Ziv, silahtaki sistemin hedefe kilitlenerek yakıcı bir ısı gönderdiğini belirtti. Ancak filmlerdeki lazer ışınlarından farklı olarak geliştirilen lazer ışınının gözle görülemediğine işaret eden Ziv, "Lazer ışınını görmeseniz de hedef üzerindeki etkisini gözleyebiliyorsunuz" dedi. Lazer silahları konusunda bir çok ülkenin çalışmaları olduğunu kabul eden Ziv, ancak ABD'nin bu karmaşık teknolojiyi sadece bir deniz askeri tarafından kullanabilecek ölçüde basit hale getirmeyi başardığına dikkati çekti.
Buna karşılık lazer silahlarının bazı dezavantajlarının da bulunduğuna dikkati çeken savunma analistlerine göre, bu silahlar yağmurlu, tozlu havalarda veya atmosferde türbülans olduğu zamanlarda etkisini yitiriyor. Lexington Enstitüsü'nden Loren Thompson, "Donanma kötü havalarda da lazerin kullanılmasını sağlayacak yöntemler geliştirdiğini söylüyor ancak silahın menzilinin bulutlar, toz ve yağışlar nedeniyle azalacağı neredeyse kesin" dedi.
- Sırada elektromanyetik raylı toplar var -
ABD donanmasının savaş gemilerinde kullanmayı planladığı diğer elektronik silah sistemi ise yaklaşık 402 kilometre mesafedeki hedefleri 6 dakika içinde vurma kabiliyetine sahip elektromanyetik raylı toplar.
ABD'nin Virginia eyaletinde denemesi yapılan raylı toplardan fırlatılan cisimlerin, ciddi hasara yol açacak bir hız olan sesin 6-7 kat ötesine erişebildiğini saptayan ABD donması, bu silahların eldeki modası geçmiş silahların yerini alacağı görüşünde.
Ancak çok büyük miktarda elektriğe ihtiyaç duyulması, bu silahların önündeki en büyük dezavantajı oluşturuyor. ABD'nin Maine eyaletindeki Bath Iron Works tersanesinde inşa halindeki radara yakalanmama özelliğine sahip Zumwalt destroyeri, dünyada raylı top kullanabilecek miktarda elektrik enerjisi üretme kapasitesine sahip tek gemi.
Üretilmesi planlanan DDG-1000 serisindeki 3 gemiden ilki olan Zumwalt'ın gaz türbiniyle çalışan jeneratörleri, 78 megavat gücünde elektrik üretebiliyor. Program yöneticisi Deniz Albay James Downey, orta büyüklükteki bir kentin elektrik ihtiyacını karşılamaya yetecek miktardaki bu elektriğin raylı topun kullanılması için gerekenin de üstünde olduğunu belirtti. Downey, bu serideki gemilerde kullanılan teknolojinin gelecekteki savaş gemilerine yansıyacağına işaret etti.
Ayrıca, mühendislerin de ABD donanmasındaki diğer filolara bu silahların yerleştirilmesi amacıyla elektrik depolama kapasitesine sahip bataryalar geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.
- Elektronik silahların avantajları -
Tükenmeden kullanılabilir olmaları, lazer silahları ve elektromanyetik raylı topların füzeler ve diğer bombalar karşısındaki en büyük avantajını oluşturuyor.
Ayrıca, ABD donanmasında her bir önleyici füzenin maliyetinin 1 milyon dolar olduğuna işaret eden savunma analisti Thompson, düşmanın uçaklar, İHA'lar, lazer güdümlü füzeler ve toplar kullandığı savaş alanlarında bu silahların kullanılmasının ABD donanmasına maliyetinin daha az olacağına dikkati çekiyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER