ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ağustos 2014 Cuma 18:29

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Afganistan ziyareti

ABD Dışişleri Bakanı Kerrynin Afganistan ziyareti

Afganistan Devlet Başkanlığı seçiminin ikinci turundan önce adaylar Abdullah Abdullah ve Eşref Gani Ahmadzai, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile düzenlenen ortak basın toplantısında, Ulusal Birlik Hükümeti'nin kurulması için ortak anlaşma imzaladı.
Eski Maliye Bakanı Eşref Gani Ahmadzai, bu anlaşmanın yeni hükümette iki adayın ortak işlerini ve hükümetteki payını belirteceğini ifade ederek, "anlaşmayı, ülkenin durumunu gözönünde bulundurarak imzaladığını" dile getirdi.

Ahmazai, Ülkenin ulusal çıkarları için iki adayın birlikte çalışacağını belirterek, adayların artık seçimle ilgili değil, gelecek hükümetin kurulacağı ilgili konuşacağını bildirdi.

İkinci tur devlet başkanlığı seçiminde kullanılan tüm oyların tekrar sayımının sonucunun ağustos sonuna kadar belli olması gerektiğini aktaran Eşref Gani Ahmadzai, yeni hükümetin eylülün ilk günlerinde kurulacağını kaydetti.

Diğer aday Abdullah Abdullah ise İki adayın ortak çalışacağı konusunda anlaştığını vurgulayarak, "Biz ikimiz seçim sonuçlarını kabul edeceğiz ve yeni hükümette birlikte çalışacağız. İmzaladığımız anlaşma, ülkemizin anayasasına göre düzenledi" şeklinde konuştu.

Afganistan'da seçim üzerinde çıkan anlaşmazlığın giderilmesi için geçen bir ayda ikinci kez Afganistan'a gelen John Kerry ise iki adayın ülkenin geleceğinde önemli konumu olacağını belirterek, iki adayın Afganistan'daki sorunların çözülmesi için birlikte çalışacağını söyledi.

Ahmadzai ve Abdullah'ın kendilerine değil Afganistan'ın geleceğine odaklanacağı konusunda anlaştığını ifade eden Kerry, ABD'nin Afganistan Anayasası'na destek verdiğini söyledi.

John Kerry, yaklaşık bir ay önce de ikinci tur devlet başkanlığı seçimi sonuçlarında iki aday arasındaki anlaşmazlığın giderilmesi için Afganistan'a gelmişti. Abdullah ve Ahmadzai, Kerry'nin girişimleri sayesinde ikinci turda kullanılan tüm oyların tekrar sayımı ve kazanan adayın Ulusal Birlik Hükümetti kurulacağı konularına anlaşmıştı.

Abdullah ve Ahmadzai, Kerry'nin aracılığıyla kazanan adayın Başyönetici görevini kaybeden adaya vereceği konusunda anlaşmıştı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER