ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ocak 2017 Salı 16:07

“ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması Müslümanlara savaş ilanıdır”

“ABD Büyükelçiliğinin Kudüse taşınması Müslümanlara savaş ilanıdır”

Kudüs Yüksek İslam Heyeti: "ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması ABD’nin Kudüs'ü resmen Yahudi devletinin başkenti olarak kabul ettiği anlamına gelir. Filistinlilere, Araplara ve Müslümanlara savaş ilan etmektir" "ABD, İsrail’den yana tavır aldığını açıkça ilan etmiştir. Böylece dış politikadaki güvenirliğini tamamen yitirmiştir. Müslümanların ve Hristiyanların mübarek kutsal şehirdeki (Kudüs) haklarını hiçe saymıştır"


Kudüs Yüksek İslam Heyeti, ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının Filistinlilere, Araplara ve Müslümanlara savaş ilan etme anlamına geleceği belirtildi.

Heyetten yapılan yazılı açıklamada, "ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması ABD'nin Kudüs'ü resmen Yahudi devletinin başkenti olarak kabul ettiği anlamına gelir. Filistinlilere, Araplara ve Müslümanlara savaş ilan etmektir." denildi.

ABD'nin yeni başkanı Trump'ın seçim kampanyası sürecinde vadettiği büyükelçiliğin taşınması durumunun ABD'nin İsrail-Filistin sorununu çözmek için ortaya koyduğu siyasetle açıkça çeliştiğine dikkat çekilen açıklamada, "İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerinin gözlemcisi ve garantörü olan ABD, nasıl olur da büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı alabilir?" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, ABD'nin büyükelçiliği taşımasının Kudüs’ü işgal altında kabul eden Uluslararası camia ile de ters düştüğüne vurguda bulunularak, "ABD, İsrail'den yana tavır aldığını açıkça ilan etmiştir. Böylece dış politikadaki güvenirliğini tamamen yitirmiştir. Müslümanların ve Hristiyanların mübarek kutsal şehirdeki (Kudüs) haklarını hiçe saymıştır." denildi.

Yahudilerin dünyada azınlık olduğu ve mukaddes şehir Kudüs’e egemen olmalarının mümkün olmayacağı vurgusu yapılan açıklamada, “Müslümanlar 15 asırdan beridir Allah’ın emriyle bu mukaddes şehre hükmetmektedir. Bu ilahi emir ve karardan asla taviz verilmeyecektir. Kudüs, Hazreti Muhammed’in miraca yükseldiği ve Hazreti İsa’nın da vatanıdır." ifadeleri kullanıldı.

ABD yönetiminin, 1995 yılında imzalanan Kudüs Büyükelçilik Yasası'na göre ülkedeki elçiliğini Kudüs'e taşıması öngörülüyordu fakat söz konusu yasa 21 senedir Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama'nın başkanlık dönemlerinde her 6 ayda bir "ulusal güvenlik" gerekçesiyle ertelendi.

ABD Başkanlığına seçilen Cumhuriyetçilerin adayı Trump ise seçim sürecinde, Tel Aviv'deki ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma sözü vermişti. Filistinliler, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma" anlamına gelecek bu adıma şiddetle karşı çıkarak tepki gösteriyor. Doğu Kudüs, 1967'den beri İsrail işgali altında bulunuyor.

İsrail'e büyükelçi olarak atandığı duyurulan David Friedman ise Trump'ın "İsrail'in başkentinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması" konusundaki sözlerine destek vererek, yeni görevinden büyük bir memnuniyet duyacağını belirtmişti.

Cumhuriyetçiler uzun süredir ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması gerektiği hususunu dile getiriyordu ancak şimdiye kadar hiçbir Amerikan hükümeti, İsrail'in başkentinin Kudüs olduğu yönünde resmi bir adım atmadı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER