ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 07:22

ABD bugün ara seçime gidiyor


ABD'nin New Jersey ile Virginia eyaletlerinde valilik, New York başta olmak üzere birçok irili ufaklı şehirde ise belediye başkanlığı seçimleri yapılıyor. Yine birçok yerleşim yerinde polis şefi, yargıç adayları için de seçim günü.

New Jersey’de seçimin kesin galibi hala görevde bulunan Cumhuriyetçi Chris Christie olarak görülürken New York'un belediye başkanlığını da Demokratların adayı Bill de Blasio’nun kazanması kuvvetle muhtemel. Virginia eyaletindeki valilik seçimlerin favorisi Demokrat Parti adayı görülüyor ancak New Jersey ile New York’taki seçimler kadar sonucu kesin olarak değerlendirilemiyor.

New Jersey eyaletinde ikinci dönem valilik için yarışan Christie'nin oyların üçte ikiye yakınını alması öngörülüyor. ABC televizyon kanalının anketine göre Christie'nin oyların yüzde 57’sini alacağı tahmin edilirken Demokrat Partili rakibi Barbara Buono ancak yüzde 37 olarak öngörülüyor.

2016’daki ABD başkanlık seçiminin Cumhuriyetçi Parti’den en güçlü muhtemel aday adayları arasında ismi geçen Vali Christie, Demokrat seçmenlerin ağırlıkta olduğu New Jersey’de Başkan Obama ile oldukça uyumlu geçinerek partizanlıktan uzak duruyor. Christie, ‘‘Benim işim bu eyalette bir şirketin CEO’su gibi, ideolojik davranamam’’ diyerek yeniden seçimlemesi durumunda yine federal hükümet ile uyumlu çalışacağı sözü veriyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER