ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Aralık 2014 Perşembe 13:46

ABD: Bir hata yaptık, bir daha asla olmayacak

ABD: Bir hata yaptık, bir daha asla olmayacak

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, CIA'nin dünyayı ayağa kaldıran işkence uygulamalarına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, "Bir hata yaptık, bu bir daha asla olmayacak" dedi.Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin soruların yanıtlayan Earnest, ABD Başkanı Barack Obama'nın, rapora bakışını da açıkladı. Earnest, "Başkan'ın bu konuya ilişkin görüşü, bu bilgiler önemli ulusal güvenlik bilgilerini açığa çıkarıyor olsa bile, moral değerlerimize çok büyük zararlar vermesi nedeniyle, bu yöntemlerin en başından beri kullanılmaması gerektiği şeklinde. Doğru olan başka bir şey de, tersinin ne olduğunu, yani kitaplara, kurallara uygun sorgulamalar yapılsa sonuç ne olurdu, onu bilmek olanaksız" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, raporda belirtilen tekniklerin kullanılmasının ABD'nin moral değerlerinin önemli ölçüde yıprattığı görüşünde olduğunu, Başkan seçilmesinden iki gün sonra bu tür işkence yöntemlerinin kullanılmasını yasakladığını söyledi. Earnest, "İki tarafın da ve Başkan Obama'nın da katıldığı bir nokta var, o da, Amerika'nın ulusal güvenliğini geliştirmek ve korumak için elimizdeki en etkili araçlardan birinin moral değerlerimiz olduğudur. Başkan, moral değerlerin korunmasının ve güçlendirilmesinin önemine inanıyor. Bu yüzden bu sorgulama yöntemlerini daha ikinci gününde yasakladı" diye konuştu.

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi'nin yayınladığı, CIA'nın 11 Eylül saldırıları sonrası yapılan işkenceleri irdeleyen raporu yayınlamalarının ABD'nin hataları konusunda açık ve dürüst olduğunu gösterdiğini anlatan Earnest, "Dünyaya hata yaptığımızı ve bunun bir daha asla tekrarlanmayacağını açıkça gösterebilmeliyiz" dedi.

Earnest, Adalet Bakanlığından kıdemli federal bir savcının CIA'nın sorgulamalarda işkence yöntemlerine başvurması konusunu incelediğini ancak herhangi bir kişi hakkında dava açmayı gerektirecek sonuçlara ulaşmadıklarını söyledi.
ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) New York'ta İkiz Kuleler'e yapılan11 Eylül 2001 saldırıları sonrası, El Kaide örgütü üyesi olduğu öne sürülen kişileri sorgulama sırasında düzenli ve bilinçli olarak işkence uyguladığını ortaya gören rapor dünya çapında yankı uyandırdı. CIA'nin sorgulama yöntemleri adı altında tutuklulara sistematik olarak şiddet uygulandığı, çırılçıplak soyularak başlarına siyah çuvallar geçirildiği, makattan bedenlerine su doldurulduğu, tamamen karanlık odalarda zincirlendikleri, uyumalarına izin verilmediği, koridorlarda çıplak halde sürüklenerek dövüldükleri belirtilmiş ve CIA, Amerikalıları yanlış yönlendirmekle suçlanmıştı.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER