ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 20:34

ABD Başkan Yardımcısı Biden Kıbrıs yolcusu

ABD Başkan Yardımcısı Biden Kıbrıs yolcusu

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, gelecek hafta Kıbrıs'ı ziyaret edecek.


Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Biden'ın 20-23 Mayıs'ta Romanya ve Kıbrıs'ı ziyaret edeceği bildirildi.
Biden'ın seyahat edeceği ülkelerde yetkililerle yapacağı görüşmelerde, uluslararası toplumun, Rusya'nın, Ukrayna'nın istikrarsızlığına yönelik eylemleri ile Moskova'nın yasa dışı askeri girişimini ele alacağı belirtilen açıklamada ayrıca, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı yoluyla ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi, tüm bölgede demokratik kurumların güçlendirilmesinin ele alınması ve Avrupa'nın enerji güvenliğini desteklemek için sürdürülebilir ve müşterek çabaların üstlenilmesini görüşeceği kaydedildi.

Açıklamada Biden'ın, Romanya'nın başkenti Bükreş'te, Cumhurbaşkanı Traian Basescu ve Başbakan Victor Viorel Ponta ile görüşecek. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve genç liderlerle de bir araya gelecek Biden, ortak kapasite geliştirme çalışmaları yapan ABD'li ve Romanyalı askeri birlikleri ziyaret edecek.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in davetiyle Kıbrıs'a gidecek Biden'ın, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum lider Anastasiadis ile görüşeceği, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya geleceği bildirildi. Biden'ın adanın iki bölgeli, iki toplumlu federasyon olarak yeniden birleşmesi başarmak için kapsamlı bir anlaşmanın güçlü destekçisi olduğunu vurgulayacağı, taraflara, bölgenin güvenliği ve barışı adına çalışmalarını yoğunlaştırması ve adadaki halkların, iki toplum arasında mutabakata varılması noktasında bir rol üstlenebileceklerinin önemini ifade edeceği aktarıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER