ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 07:14

AB yolunda Türkiye'ye destek


İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf, İsveç'in Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyeliği sürecinde Türkiye'nin gösterdiği demokratik reform çabalarının büyük destekçisi olduğunu belirterek, ''AB, Türkiye ile daha güçlü hale gelecek'' dedi.
     İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf ile Kraliçe Silvia, Kraliyet Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül onuruna akşam yemeği verdi.
     Kral Carl XVI. Gustaf, yemekten önce yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ü, İsveç'e gerçekleştirdikleri ilk resmi devlet ziyareti dolayısıyla ağırlamaktan büyük onur duyduğunu söyledi.
     Amcası Prens Bertil'in eşi Prenses Lilian'in önceki akşam vefat ettiğini hatırlatan Kral Carl XVI. Gustaf, bu vefattan dolayı kendisi ve ailesinin büyük üzüntü duyduğunu, bu üzüntülerini paylaşan herkese teşekkür ettiğini kaydetti.
     İsveç'in, Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1923 yılında modern temellerinin atıldığı Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu desteklediğini ve daha sonra da memnuniyetle karşıladığını ifade eden Kral Carl XVI. Gustaf, bir yıl sonra da iki ülke arasında dostluk anlaşması imzalandığını hatırlattı.
     İsveç'in bugün de AB'ye tam üyeliği sürecinde Türkiye'nin gösterdiği demokratik reform çabalarının büyük destekçisi olduğunu bildiren Kral Carl XVI. Gustaf, ''AB, Türkiye ile daha güçlü hale gelecek'' ifadesini kullandı.
     İki ülke arasındaki tarihsel ilişkilerden de örnekler veren İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf, ''Demirbaş Şarl'' olarak da tanınan Kral XII. Karl'ın 300 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'na sığınması ve daha sonra İsveç'e dönmesiyle birlikte diplomatik ilişkilerin de bu tarihlerden sonra kurulduğunu bildirdi.
     İsveç ile Türkiye arasında kültürel etkileşim ile birlikte, dil ve mutfak kültüründe de etkileşim yaşandığını anlatan Kral Carl XVI. Gustaf, yemekler konusunda buna en iyi örneğin lahana dolması olduğunu, bu gece de özellikle bu nedenle lahana dolmasından esinlenilerek yapılan yemeklerin servis edilmesinin tercih edildiğini söyledi.
     Türkiye'nin son 10 yıl içinde sorunlarını çözmek için büyük reformlar gerçekleştirdiğini, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü sağlamak için reformların hayata geçirildiğini, bu süreçte Cumhurbaşkanı Gül ve iktidardaki hükümetin büyük rolü olduğunu kaydeden İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf, bununla birlikte bir taraftan da Türkiye'nin güney komşusundan gelen sığınmacılara insanı yardımda bulunduğunu ve İsveç'in de bunu taktirle karşıladığını hatırlattı.
     İsveç ile Türkiye arasındaki ekonomik ve politik ilişkilerin başarılı olduğunu, son 10 yıl içinde iki ülke arasındaki ticaretin 3 kat arttığını ifade eden Kral Carl XVI. Gustaf, ''İsveç'te yaşayan 100 bin Türk vatandaşı iki ülke arasındaki bağları güçlendirmektedir. Ayrıca her yıl yarım milyon İsveçli Anadolu kıyılarında, Türk misafirperverliği sıcaklığında güneşin sıcaklığını arıyor'' dedi.
     İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf kendisi ve Kraliçe adına, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'e İsveç'e ve Kraliyet Sarayı'na ''Hoş geldiniz'' derken, ziyaretle birlikte iki ülke dostluğunun daha da pekişeceğine inandığını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER