ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 17:09

AB: "Yargının bağımsızlığı teminat altına alınmalı"


Avrupa Birliği (AB), AK Parti’nin yeni anayasa çalışmaları çerçevesinde teklif ettiği hukuki düzenlemelerin yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını teminat altına alması gerektiğini açıkladı.

AB Komisyonu’ndan Cihan’a yapılan açıklamada, Türk halkının ‘yeni ve demokratik bir anayasa için gösterdiği isteğin memnuniyetle not edildiği’ belirtildi. Brüksel ayrıca bütün siyasi partilere, mümkün olan en geniş mutabakatla yeni bir anayasanın kabulü için ‘çabalarını iki katına çıkarma’ çağrısı yaptı.

“Yargıya ilişkin anayasal düzenlemeler yargı erkinin Avrupa standartlarına uygun olarak bağımsızlığını ve tarafsızlığını teminat altına almak mecburiyetindedir.” denilen açıklamada, AK Parti’nin gündeme getirdiği teklifin önümüzdeki günlerde derinlemesine inceleneceğine işaret edildi.

AB, açıklamasında HSYK’nın yapısının korunması gerektiğini de ima etti. 2010’da yapılan anayasa referandumuyla yargı alanında olumlu adımlar atıldığına işaret eden AB, ‘olumlu adımlara’ HSYK’yı örnek verdi. “Mesela HSYK’ya ilişkin atılan adımla Kurul’un üyelerinin çoğunun bütün ülkede görev yapan hakim ve savcılarca seçilmesi Avrupa standartlarına uygun olduğu için ileri bir adım olarak değerlendirilmiştir.” diyen AB, geçtiğimiz Ekim’de yayınlanan ilerleme raporunda da yeni anayasanın Türkiye’nin kemikleşmiş sorunlarına çözüm üretebileceğini vurgulamıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER