ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 12:07

''AB, Ukrayna'yı desteklemeye hazır''

AB, Ukraynayı desteklemeye hazır

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, ''AB, Ukrayna'yı desteklemeye hazır'' dedi.


Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, ''AB, Ukrayna'yı desteklemeye hazır'' dedi.

Temaslarda bulunmak üzere Kiev'e gelen Ashton, Ukrayna Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ile yaptığı görüşmede, "AB'nın Ukrayna'yı desteklemeye ve diğer ülkelere de bu ülkenin sadece geçmişteki sorunlarını değil, belki de geleceğe de baktığı doğrultusunda sinyal vermeye" hazır olduğunu söyledi.

Parlamentodan yapılan açıklamaya göre, görüşme sırasında Turçinov, ülkenin içinde bulunduğu derin siyasi, sosyal ve ekonomik kriz döneminde parlamento sürecinin, toplumun devletin önüne koyduğu sorunlar karşısında tek demokratik yol olduğunu kaydetti.

Turçinov, Ukrayna ile AB'nin Partnerlik Anlaşması imzalama konusuna gecikmeden dönmesi gerektiğine vurgu yaparak, Ukrayna'nın Avrupa'ya entegrasyon yolu ve AB'nın ülkeye sağlayacağı mali yardımın ülkenin demokratik kalkınması ve istikrarı yolundaki önemli faktörlerden olduğunu dile getirdi.

Yeni hükümetin oluşturulması, yerel yönetim organları arasındaki işbirliğinin yeniden sağlanması ve halkın emniyet birimlerine güveninin artırılmasının ülkenin önündeki acil işler arasında olduğuna dikkati çeken Turçinov, bu tedbirlerin ülke ekonomisinin gerilemesini engellemeye ve sosyal-ekonomik reformların başlatılmasına izin vereceğini öne sürdü.

Ashton, ülke ziyareti çerçevesinde, protesto gösterilerinde eylemcilerin yaşamını yitirdiği alana giderek çiçek bıraktı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER