ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 23:21

AB Ukrayna'ya süre verdi


Avrupa Birliği (AB), kapsamlı serbest ticaret ve ortaklık anlaşması için Ukrayna'dan yargı ve insan haklarıyla ilgili somut reformlar talep ederek mayıs ayına kadar süre verdi.

Brüksel'de, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun katılımıyla toplanan Ukrayna-AB zirvesinin ardından yapılan açıklamada, istenen şartların karşılanması halinde kapsamlı serbest ticaret ve ortaklık anlaşmasının kasım ayında imzalanacağı belirtildi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Ukrayna'yı Moskova'nın ya da AB'nin gümrük birliklerinden birini seçmesi gerektiğini kaydetti.

Barroso, ''Bir ülkenin hem bir gümrük birliğinin üyesi hem de AB ile serbest ticaret alanı içinde olması mümkün değil'' ifadesini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Van Rompuy ise Kiev yönetiminden mayıs ayına kadar somut ilerleme bekledikleri reformlar arasında ''siyasi yargılamaların sona ermesini, seçim yasalarının değiştirilmesini ve Avrupa değerlerine bağlılığı'' saydı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER