ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 13:28

AB toplantısının gündeminde Gazze var


AB dışişleri ve savunma bakanları Suriye ve Gazze ile ilgili gelişmeleri görüşmek üzere toplandı.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Gazze krizinde ölü sayısının artmasından endişe duyduğunu söyledi. İsrail ve Arap ülkeleriyle temasta olduğunu ifade eden Ashton, “Gazze’de uzun soluklu bir çözüme ihtiyacımız var ve bu tür roket saldırılarını engellemeliyiz. Ayrıca bölge halkları güvenlik ve barış içinde yaşamalı.” dedi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise şu anda en önemli şeyin acilen ateşkes sağlamak olduğunu söyledi. Bildt, “Daha geniş ve derin meselelere daha sonra bakmalıyız. Bu, son yıllardaki ikinci Gazze savaşı. Üçüncü ve dördüncüsü de gelsin diye bekleyemeyiz.” ifadelerini kullandı.

AB bakanlar toplantısında, Fransa’nın tanıdığı Suriye muhalefeti ile ilişkiler de tartışılacak. Catherine Ashton, henüz hiçbir ülkenin, Suriye Milli Koalisyonu’nun tanınması teklifi ile gelmediğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, AB’ye bu yönde bir teklif yapacaklarını açıklamıştı.

Toplantıda ayrıca Mali’nin kuzeyine askeri müdahale seçenekleri üzerinde de durulacak.
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in de katıldığı toplantıda Türkiye’nin Patriot füzelerine ilişkin muhtemel talebinin de gündeme gelmesi bekleniyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER