ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Eylül 2014 Pazartesi 18:47

AB Komisyonu Başkanı Barroso'dan önemli açıklama

AB Komisyonu Başkanı Barrosodan önemli açıklama

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB’nin genişlemeye devam edeceğinden emin olduğunu söyledi.


AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB’nin genişlemeye devam edeceğinden emin olduğunu söyledi.

Komisyon başkanlığı sona ermeden önce Türkiye’yi ziyaret eden Jose Manuel Barroso, yeni komisyonun 5 sene içinde genişleme olmayacağı mesajına rağmen gelecekte genişlemenin devam edeceğini savundu. Avrupa Birliği’nin genişlemesi konusunda hem Türkiye’de hem de Avrupa’da şüphe sahibi olanların varlığından bahseden Barroso, “Ben AB genişlemesinin süreceğinden eminim. Çünkü daha büyük bir Avrupa, daha güçlü bir Avrupa’dır.” dedi.

Türkiye'deki dostlarına seslenen Barroso, "AB'ye güvenmeye devam edebilirsiniz. AB güçlü bir ortak olarak kalmaya devam edecek. Gelecekte de sizin ortağınız olmak istiyoruz." ifadelerini kullandı. Barroso, mali krizinden çıkmayı başaran AB'nin, zorlukları birlikte aşabileceğini gösterdiğini dile getirdi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun İstanbul’da düzenlediği toplantıda konuşan Jose Manuel Barroso, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile ilişkilerinin neredeyse AB’nin kendisi kadar eski olduğunu ifade etti. Barroso, “Bu ortaklığımızı devam ettirip derinleştirmek kritik önemi haiz. Hem Avrupalılar hem de Türklerin ortak çıkarlarının çok iyi şekilde farkında olduğunu düşünüyorum.” dedi.

AB’nin, Türkiye’nin en önemli ticarî ortağı olduğuna rakamlarla dikkat çeken AB Komisyonu Başkanı Barroso, AB müktesebatının uygulanmasının da Türkiye’de yaptırım yapmayı cesaretlendirdiği ve kolaylaştırdığını ifade etti.

Türkiye’nin son 10 yılda muazzam değişiklikler geçirdiğini belirten Barroso, 2001 krizinin ardından zor ama akıllıca yapılan ciddi reformlar sayesinde Türkiye’nin yıllık ortalama yüzde 5 büyüyerek en büyük 20 ekonomi arasına girdiğini dile getirdi. Barroso, Türkiye’nin işleyen bir pazar ekonomisi haline gelerek AB’nin bu konudaki kriterini karşıladığını vurguladı. Barroso, siyasi kriterler konusunda ise resmin biraz karışık olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin yaptığı reformları maddî yardımlarla da desteklediklerini vurgulayan Barroso, yeni hükümetin AB yolunda kalmaya devam edeceği yönündeki açıklamasını da memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Barroso, AB tarafından da yeni fasılların müzakerelere açılmasını görmek istediğini söyledi.

Türkiye’nin milyonlarca mülteciye kapılarını açmasının çok etkileyici olduğunu dile getiren Barroso, fakat Türkiye’nin bu sorunların kaynağını çözme konusunda AB’ye şiddetle ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Barroso, “Başarmak için birbirimize bağımlıyız.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER