ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 13:29

AB ile yeni fasıl açıldı

AB ile yeni fasıl açıldı

Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde 3 yılın ardından yeni fasıl hükümetler arası konferansla açıldı.


Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakerelerinde 3 yıl sonra bir fasıl açıldı.
AB Genel İşler Konseyi’nin aldığı karar uyarınca, Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu başlıklı 22. fasıl, Brüksel’de düzenlenen bakanlar düzeyinde Hükümetlerarası Konferansla (HAK) açıldı.

Konferansa Türk tarafından AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz katıldı. AB tarafından ise Dönem Başkanı Litvanya’nın Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn katıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Yaklaşık üç yıllık bir aradan sonra 22. Faslın açılması müzakere sürecimizin canlandırılması bakımından önemli bir ilk adımdır. Bununla birlikte, ülkemizin katılım müzakerelerinde ilerleme kaydedilmesini teminen siyasi saiklerle engellenen Fasıllar üzerindeki blokajların da bir an evvel kaldırılarak diğer tüm Fasılların açılması başlıca beklentimizdir. Türkiye, AB üyeliği yolundaki çalışmalarına kararlılıkla devam edecektir.” denildi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER