ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 14:19

AB diplomatları Mısır'ı görüşüyor


Mısır'da resmi açıklamalara göre 900 insanın öldüğü olaylardan sonra AB diplomatları, bu ülkeye verilecek tepkiyi görüşmek üzere toplandı. Gündemde yardım programlarının askıya alınması ve silah sevkıyatlarının durdurulması da var.

Toplantı, AB liderlerinin Mısır'la ilişkileri acilen gözden geçireceklerini açıklamasından bir gün sonra başladı. AB, geçtiğimiz yıl Mısır'a 6,7 milyar dolar kredi ve hibe taahhüdünde bulunmuştu. AB ülkeleri ile Mısır arasındaki ticaret hacmi ise önceki yıl 24 milyar Euro'ya ulaşmıştı.

Almanya Kalkınma Bakanı Dirk Niebel, Mısır'a bu yıl herhangi bir yardım taahhüdünde bulunmayacaklarını; borç ertelemesi pazarlığına da girmeyeceklerini açıkladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel de AB'nin önceden onaylanan silah sevkıyatlarının askıya almasını teklif etmişti. Avrupa ülkelerinin seyahat uyarılarının da Kızıldeniz kıyısında yoğunlaşan turizmi vuracağı tahmin ediliyor.

Bugün toplanan diplomatların ise nihai karar için altyapıyı oluşturmakla yetinmesi bekleniyor. Karar ise bu hafta bir araya gelecekleri tahmin edilen dışişleri bakanları tarafından şekillendirilecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER