ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 12:27

8 milyon İtalyan, yoksulluk sınırında


 İtalya’da ekonomik krizin izleri gün geçtikçe derinleşiyor. İtalya İstatistik Kurumu'nun açıkladığı yıllık rapora göre, ülke genelinde 8 milyondan fazla kişinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı belirtildi. Raporda Sicilya, ülkenin en yoksul ve gelir dağılımı eşitsizliğinin en çok görüldüğü bölge olarak gösteriliyor.

Ülke genelinde yoksulluğun arttığı kaydedilen rapora göre, nüfusun yüzde 13,6’sı fakirlikle mücadele ediyor. Raporda ayrıca yoksul aile sayısının 3,4 milyona ulaştığına vurgu yapılarak, gelinen durumun vahametine dikkat çekiliyor.

2010 yılında ailelerin yüzde 57'sinin yıllık ortalama gelirinin 30 bin Euro, aylık ise yaklaşık 2,5 bin Euro olduğu; fakat 2011'de bu rakamın düşüş gösterdiği belirtildi. Özellikle Sicilya bölgesindeki ailelerin yarısının yıllık gelirinin 17 bin Euro, aylık ise 1,5 bin Euro ile İtalya ortalamasından yüzde 28,6 düşük kaldığı vurgulandı.

Avrupa genelinde işsizlikte birinci olan Malta’yı, yüzde 37,8 ile ikinci olarak İtalya takip ediyor. Kadınlar arası işsizlik oranı yüzde 48,5 olarak açıklanırken, 15-24 yaş arası gençlerin işsizlik oranı ise AB ortalamasının üstünde bulunuyor.

İtalyan ekonomisinin durumunun analiz edildiği raporda bir yıldan fazla süren uzun dönem işsiz sayısının ise yüzde 51,3 ile son on yılın en yüksek rakamına ulaştığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER