ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 00:02

51 belediyede kazanan adaylar belli oldu


Makedonya'da dün yapılan yerel seçimin ilk turunda 51 belediyede kazanan adaylar belli olurken, 29 belediye ve Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ikinci tura kaldı.

Makedonya Devlet Seçim Komisyonu Başkanı Boris Kondarko, düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin ilk turunda 51 belediye başkanının seçildiğini açıkladı.

Kondarko, İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya'nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi (VMRO-DPMNE) adaylarının ilk turda 38 belediyede seçimi önde tamamladığını, Branko Crvenkovski liderliğindeki Makedonya Soysal Demokratlar Birliği'nin 2, Demokratik Bütünleşme Birliği'nin (DUİ) 8, Romanların Demokratik Birliği'nin 1 belediye başkanlığı kazandığını bildirdi.

Makedonya'da seçime katılan Türk partilerinden ise Türk Demokratik Partisi, Merkez Jupa Belediyesi'ni yeniden kazanırken, bir belediyede de bağımsız aday seçimi önde tamamladı.

Merkez, Karpoş, Manastır, Ustruga, Kalkandelen, Gostivar, Köprülü, Resne gibi büyük kentlerde belediye başkanları ilk turda belirlenemedi.

Seçimlerin kesin sonuçları şikayetler değerlendirildikten sonra açıklanacak. Hiçbir adayın yüzde 50'nin üzerinde oy alamadığı yerlerde en çok oy alan iki aday, iki hafta sonra yeniden halkın karşısına çıkacak.

Üsküp Büyükşehir Belediyesi ve kalan 29 belediye başkanlığı için yerel seçimin ikinci turu 7 Nisan'da yapılacak.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER