ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 09:41

41 dakikasını buna ayırıyor

41 dakikasını buna ayırıyor


Japonya'da yapılan bir araştırma, insanların gün içerisinde internette harcadıkları zamanın arttığını ortaya çıkardı. İçişleri ve İletişim Bakanlığı'nın her 5 yılda yaptığı araştırmaya göre, bir Japon günde 41 dakikayı internette sörf yaparak geçiriyor.

Bakanlığın, halkın günlük yaşamındaki değişen trendleri belirlemek için 5 yılda bir yaptığı araştırmanın sonuçları ortaya çıktı. 200 bin kişinin katıldığı araştırmaya göre bir Japon gününün 41 dakikasını internette geçiriyor. 2006'da yapılan araştırmaya göre, bu sürenin yüzde 50 oranında yükseldiğine dikkat çekildi. 25-34 yaş arasındaki insanların internette geçirdiği sürede 1 saat 17 dakika olarak belirlendi. Bir önceki araştırmada bu süre 40 dakika olarak çıkmıştı. 2006'daki araştırmayla bu yeni araştırma arasındaki en büyük farkın da internette geçirilen süre olduğu vurgulandı.

Erkeklerin, kadınlara göre internette daha fazla vakit geçirdikleri de belirlendi. Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 28,3'ü, internette 3 saat geçirdiklerini kaydetti. Kadınların ise yüzde 20,8'i, internete günlük girdiklerini ve 2 saat civarında vakit geçirdiklerini ifade etti. Bunun yanı sıra Japonların daha büyük bir oranı televizyonu da yemek yerken ya da işte çalışırken izlediklerini belirtti. Bakanlığın yaptığı araştırmaya göre babalar, çocuklarıyla hafta sonu daha fazla vakit geçirmeye başladı. Araştırmaya katılanların yüzde 50'sinden fazlası, hafta sonu akşam yemeklerini babalarıyla birlikte yediklerini belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER