ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 21:01

40'tan fazla Müslüman öldürüldü

40tan fazla Müslüman öldürüldü

Myanmar’da Budist bir çete tarafından saldırıya uğrayan köyde 40’tan fazla Müslümanın öldürüldü.


BM soruşturması, Myanmar’ın batısında geçen hafta Budist bir çete tarafından saldırıya uğrayan köyde 40’tan fazla Müslümanın öldürüldüğünü ortaya koydu.

Soruşturma bulguları resmen duyurulmadığından adlarının açıklanmasını istemeyen yetkililer, katliamla ilgili ayrıntıların, dün ABD Büyükelçiliği personeline, insani yardım çalışanlarına ve diğer yetkililere verilen brifingde sunulduğunu söyledi.

Yetkililer, soruşturmanın, saldırıda 40’tan fazla Müslümanın öldürüldüğünü, onlarca kişinin kaybolduğunu gösterdiğini ve bu kişilerin de öldürüldüklerinden endişe edildiğini bildirdi.

Myanmar Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ye Htut, iddialara ‘’sert bir dille karşı’’ çıkarak, BM’nin bulgularının ‘’tamamıyla yanlış’’ olduğunu savundu.

KORUNMA İSTENDİ

BM Acil Durumlar Koordinatörü Amos Myanmar Hükümeti'nden sivilleri korumasını istedi

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos,yaptığı yazılı açıklamada, Arakan'da yaşanan şiddet olaylarının alarm verici seviyeye çıkmasından duyduğu kaygıyı belirterek,Myanmar Hükümeti'nden sivillerin korunması ve şiddetten etkilenen bölgelere yardım ulaştırılabilmesi için insani yardım görevlilerinin girişinin sağlanmasını talep etti.

Myanmar Hükümeti'nden olaylara ilişkin hemen tarafsız bir soruşturma heyeti oluşturmasını da isteyen Amos, olaylar nedeniyle gözaltında bulunanların haklarına saygı gösterilmesi uyarısı yaptı.

BM tarafından sürdürülen ve henüz resmi olarak açıklanmayan soruşturmada, geçen hafta Arakan'ın kuzeyinde Budist bir çete tarafından saldırıya uğrayan köyde 40’tan fazla Müslümanın öldürüldüğü, onlarca kişinin kaybolduğu ve bu kişilerin de öldürüldüklerinden endişe edildiği bildirilmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER