ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 09:24

4 eşli devlet görevlisi!

4 eşli devlet görevlisi!

Çin’deki devlet görevlilerinin yasadışı işleri gündemin birinci konusu oldu. 4 eşli Çinli devlet görevlisi yargılanacak


Çin’in kuzey eyaletlerinden Şanşi (Shanxi) eyaletinin yerel meclis üyesi bir erkeğin 4 eşi ve 10 çocuğu olduğu ortaya çıktı.

Bu durum, resmi görevlilerin görevlerini kötüye kullanmalarıyla ilgili tartışmaları arttırdı. 43 yaşındaki Li Cünvın (Li Junwen) eyaletin Şiaodien bölgesinde yerel meclis üyesiydi. Li’nin ilk karısından olan 4 kız çocuğundan başka, 3 başka kadınla da ilişkisi olduğu açığa çıktı. Bu 3 kadından da 6 çocuğu olan Li, bu çocukların ikamet belgelerini de nüfusunu kullanarak yasadığı olarak hazırlatmış.

Çin basını, Li’nin son olarak, bir erkek çocuk sahibi oldukları dördüncü eşiyle yaşadığını yazdı.
Eyaletteki Yingkı adlı avukatlık bürosu, Li eğer 4 kadınla yasal evlilik yaptıysa, çok eşlilikten yargılanır diyor.
Avukatlık bürosundan İi, "Eğer bir erkek ve bir kadın bir çift olarak birlikte yaşıyor ve çocukları da varsa, yasal olarak evli olarak tanımlanır" açıklamasını yaptı.

Dört eşli Li, geçen Cumartesi günü tutuklanırken, 14 resmi görevli de Li’nin çocuklarına yasal belge vermekten ötürü sorumlu tutuluyor.

Bu 14 kişiden bazılarının ÇKP’nin bölgedeki aile planlamasından sorumlu kişiler olması da dikkat çekici.
Çin’deki yasalara göre evlilik cüzdanı olmayan çiftlerin çocuklarına doğum hizmeti, nüfus kağıdı ve ikamet belgesi verilmiyor.

BBCturkçe'nin haberine göre, Çin’de çok eşlilik yasak ve uygulamaları son zamanlarda sıkça tartışılmaya başlanan “tek çocuk politikası” uygulanıyor. Ülkede ancak özel durumlarda ikinci çocuğa izin veriliyor.
Geçen Mayıs ayında başka bir eyalette yasadışı şekilde ikinci çocuğunu yapan bir çifte 1,3 milyon yuan (yaklaşık 371 bin TL) ceza verilmişti.

"İNTERNETİN GÜCÜ"

Çin’deki devlet görevlilerinin yasadışı işleri internet üzerindeki forumlarda ve sosyal paylaşım sitelerinde son yıllarda çok daha sık konuşulmaya ve izlenmeye başladı. Bu da daha çok resmi görevlinin yaptığı yasadığı işlerin çok hızlı bir biçimde ifşa olması anlamına geliyor.

Geçen Ekim ayında da Guangdong’daki bir yetkilinin 22 evinin ortaya çıkmasında internetin gücü vardı.
Çin’in resmi haber ajansı Şinhua bunu "İnternetin gücü" diye yorumluyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER